Przejdź do głównej zawartości
Białe trufle zbierane są późną jesienią w lasach. Zdjęcie: Federico Tovoli / VW Pics / Alamy
KulinariaSztuka i kultura

Białe złoto: trufle Toskanii.

napisane przez: Sean Caulfield

Trufle Toskanii rosnące w szczególności na wzgórzach w okolicach San Miniato nie należą do najsłynniejszych trufli tak jak te, które rosnącą na włoskim Piemoncie lub w Périgord. Jednak ci, którzy znają cenę białych trufli, uważają jednak, iż toskańskie białe trufle są również smaczne i warte swojej ceny. 

Istnieją ścisłe zasady dotyczące tego, jak i kiedy zbierane są trufle, a wyspecjalizowani zbieracze trufli wyruszają ze swoimi psami na polowanie rzadkich grzybów w tajnych miejscach głęboko w lesie od października do grudnia.
Jakość trufli zależy od pogody, przy czym najlepsze warunki nie są ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Te grzyby najlepiej jeść, gdy są świeże i pachnące, w ciągu trzech dni od odkrycia. Idealna trufla to okrągła bulwa z kilkoma niedoskonałościami. Umyj ją pod bieżącą wodą za pomocą małej szczotki i ostrożnie wysusz.

Myśliwi i ich psy szukają grzybów. Zdjęcie: Marka / Alamy


Trufla wielkości jajka powinna wystarczyć na danie główne dla czterech do pięciu osób. Upewnij się, że jest to dominujący smak twojego dania. Białą truflę wystarczy bardzo drobno pokroić lub zetrzeć na tarce, po czym posypać nią pieczone lub smażone jajka, lub makaron z wody. Gotowanie białych trufli sprawia, iż stają się mniej wyraziste w smaku. Odwrotnie natomiast jest z truflą czarną: aby wydobyć jej smak należy usmażyć ją na maśle, a następnie podać z makaronem.

W San Miniato odbywa się duży lokalny festiwal poświęcony truflom. Zdjęcie: Federico Tovoli / VW Pics / Alamy

Jesienią świętuj sezon trufli na specjalnych targach, które odbywają się w całym regionie. Oto niektóre z najlepszych do odwiedzenia:

Festiwal Trufli Corazzano
5-6 października 2019 r
Słuchaj rozmów lub po prostu spróbuj trufli na popularnym corocznych targach Corazzano.
www.eventiesagre.it

Balconevisi Truffle and Porcini Mushroom Fair
19-20 października 2019 r
Ta mniej znana sagra to miejsce, w którym można kupić trufle prosto od zbieraczy. W sprzedaży znajdą się również inne smaczne produkty, takie jak olej i orzechy włoskie.

Festiwal Trufli Volterra
26-27 października i 2-3 listopada 2019 r
Sprawdź te tętniące życiem targi trufli podczas pobytu w Volterrze. Znajdź czas na obejrzenie niezwykłej kolekcji sztuki etruskiej w tym mieście.
www.volterratur.it

Targi Trufli San Miniato
Ostatnie trzy weekendy listopada
Znane na całym świecie targi są punktem kulminacyjnym sezonu truflowego w Toskanii.

http://www.san-miniato.com

San Giovanni d’Asso Truffle Fair
9-10 i 16-17 listopada 2019 r
Kolejne klasyczne toskańskie targi trufli. Jeśli wybierzesz się na wizytę, koniecznie rozejrzyj się po muzeum poświęconym słynnym grzybom.
http://www.cittadeltartufo.com

Treno Natura


Wszyscy na pokład pociągu parowego.
Podróżuj stylowo na targi trufli pociągiem parowym. Wsiądź do Treno Natura w Sienie i wyrusz w podróż z pięknymi widokami Toskanii do San Giovanni d’Asso. Pociąg odjeżdża 10 i 17 listopada-
Bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem. 
http://www.terresiena.it/trenonatura/

To Toskania ma wiele fantastycznych willi w całym regionie.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów