Przejdź do głównej zawartości
AktywnośćSztuka i kultura

Chcesz wiedzieć, jak zrobić idealne zdjęcie pejzażowe? Zapytaj fotografa

napisane przez: Sean Caulfield

Wszyscy uwielbiamy piękne widoki, a dzięki zdjęciom możemy nimi dłużej cieszyć oko. Ale jak zrobić wspaniałe zdjęcie krajobrazu? Fotoreporter Alfredo Falvo, właściciel firmy  Tuscany Photography Day, pomaga ludziom w pełni wykorzystać możliwości ich aparatów. Podzielił się z nami sześcioma wspaniałymi zdjęciami krajobrazów, które zrobił w Val d’Orcia i zdradził, dlaczego tam je skomponował.

Belvedere

 

Temat: Belvedere, gospodarstwo agroturystyczne położone na wzgórzu w pobliżu San Quirico d’Orcia.

Lokalizacja: Na skraju San Quirico, przy drodze do Pienzy, tuż obok Ristorante La Taverna Del Barbarossa, po prawej stronie znajduje się gaj oliwny, z którego można podziwiać widok na wschód.

Zdjęcie: zrobiłem to zdjęcie tuż po świcie, aby uchwycić poranną mgłę. Wschodząca mgła otoczyła budynek i odsłoniła wszystkie warstwy krajobrazu.

Sorano

Temat: Sorano, miasto między Monte Amiata a wybrzeżem.

Lokalizacja: Przy tablicy na wyjeździe z Sorano, na drodze do Sovana

Zdjęcie: to zdjęcie zostało wykonane o „niebieskiej godzinie”, tuż po zachodzie słońca, kiedy słońce zaszło, ale niebo jest wciąż niebieskie. W konsekwencji naturalne i sztuczne światła są dobrze wyważone, równe i miękkie, a zdjęcie pokazuje wiele szczegółów.

Cappella di Vitaleta

Temat: Cappella di Vitaleta, wiejska kaplica między San Quirico a Pienzą.

Lokalizacja: około 5 km od San Quirico na SP146, skręć w prawo na znak do Cappella di Vitaleta. Jedź dlaje kilka kilometrów, a następnie skręć w pierwszą w prawo i jedź przez 500 metrów, kaplicę znajdziesz po prawej stronie.

Ujęcie: Najlepiej fotografować tę kaplicę z przodu przed zachodem słońca. Ale mój kadr pokazuje obrys kaplicy z tyłu. Miałem szczęście jeśli chodzi o pogodę; Słońce zanurzyło się pod horyzontem, ale promienie światła nadały chmurom niesamowite kolory.

Scena z Gladiatora

Temat: Słynny krajobraz widziany w filmie Gladiator, w którym Russell Crowe umierając marzy o powrocie do domu.

Lokalizacja: Stojąc plecami do wejścia do Le Pieve di Corsignano, tuż przy SP18 w pobliżu Pienzy, skręć w lewo na żwirową ścieżkę i idź około 200 metrów, a następnie skręć w prawo na stromą ścieżkę w pole, aby zobaczyć widok w kierunku małego domku na wzgórzu z Monte Amiata w tle.

Ujęcie: w tym obrazie kluczowe jest światło, które nadaje wzgórzom kształt. Z prawej strony nadchodziło złote światło, przypominające scenę z filmu, drzewa dodały symetrii do zdjęcia.

Monte Oliveto

Temat: Monte Oliveto, opactwo w pobliżu Asciano.

Lokalizacja: tuż przed kaplicą Madonny delle Grazie, wjeżdżając do Chiusure z SP451 wzdłuż Strada Provinciale del Pecorile, spójrz na zachód.

Ujęcie: zrobiłem to zdjęcie około godziny po wschodzie słońca, aby uchwycić rozproszone światło na formacjach skalnych, wykorzystując ich kształt, by przyciągnąć wzrok widza w stronę opactwa. Podoba mi się kontrast między ostrymi kątowymi liniami skał a miękkimi, falującymi chmurami.

Poggio Covilli

Temat: Poggio Covilli, gospodarstwo agroturystyczne w pobliżu Bagno Vignoni.

Lokalizacja: jedź SR2 z Bagno Vignoni w kierunku Gallina. Po około 2 km po lewej stronie zobaczysz drzewa cyprysowe. To zdjęcie zostało zrobione na zakręcie drogi około 150 m przed podjazdem do gospodarstwa agroturystycznego.

Ujęcie: zazwyczaj nie polecałbym fotografowania przed „niebieską godziną”, ale właśnie wtedy zrobiono to zdjęcie. Uderzyło mnie burzliwe niebo, więc czekałem (długo), aż światło spadnie na szczyt wzgórza i sprawi, że dom będzie jaśniejszy niż reszta krajobrazu.

 

3 kluczowe porady Alfredo: fotografowanie krajobrazu

  1. Nigdy nie rób zdjęcia ze słońcem za tobą, choć tego wszyscy nas uczą. Upewnij się, że słońce jest z boku, by dać światło i cień obiektowi i pozostałym elementom obrazu. To doda wymiar Twojemu zdjęciu.
  2. Najlepszą porą na robienie zdjęć jest poranek przed wschodem słońca, gdy niebo jest już jasne, około pół godziny przed wschodem słońca. Możesz też robić zdjęcia od 90 minut do 40 minut po zachodzie słońca. „Niebieska godzina” jest tuż po zachodzie słońca. Jeśli robisz zdjęcia poza tymi godzinami, będą to miłe wspomnienia, ale raczej nie wspaniałe zdjęcia.
  3. Zawsze utrzymuj obraz tak prosty, jak to możliwe. Skup się na głównym obiekcie i pozwól, aby światło pomogło również skierować wzrok widza w stronę obiektu. Mniej znaczy więcej.

Tuscany Photography Day (www.tuscanyphotographyday.com) oferuje warsztaty prowadzone przez Alfredo od 115 € za osobę.

To Toskania ma do zaoferowania wiele fantastycznych willi w całym regionie.

 

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów