Przejdź do głównej zawartości
Rowerzysci : Eroica przenosi się na drogi Toskanii w październiku. Zdjęcie: Paolo Martelli
Imprezy i festiwaleKulinaria

Co dzieje się w Toskanii tej jesieni?

napisane przez: Rachael Martin

Rowerzysci : Eroica przenosi się na drogi Toskanii w październiku. Zdjęcie: Paolo Martelli

Późne lato i jesień w Toskanii to idealny czas, aby cieszyć się fantastycznym lokalnym jedzeniem i winami. W tym czasie odbywa się wiele małych i dużych festiwali kulinarnych.

Nadchodzi jesień , czas świętować wino regionu. Zdjęcie: Look / Alamy

Jednym z największych jest Chianti Classico Expo, święto najsłynniejszych win regionu w Greve, odbywające się 5-8 września. Swoje wina będzie prezentować ponad 60 producentów z dziewięciu miast apelacji Chianti Classico, będzie można spróbować także oliwy i innych pysznych lokalnych produktów. W dniach 2-11 sierpnia odbędzie się cykl imprez Calici di Stelle, podczas których do góry wznosi się kieliszki, ale i wzrok – jest to bowiem czas spadających gwiazd, z degustacjami pod gołym niebem w miastach takich jak Siena, Gaiole, Castiglione D’Orcia i Montepulciano.

Wolisz piwo? Zawitaj na festiwalu Villaggio della Birra

Miłośnikom piwa dedykowany jest festiwal Villaggio della Birra, który odbywa się na południowy wschód od Sieny w Buonconvento, 6-8 września. Ten międzynarodowy festiwal browarów rzemieślniczych wystartował w 2006 r. jako święto przyjaźni włoskich i belgijskich piwowarów. Teraz gromadzi piwowarów i miłośników piwa rzemieślniczego z całego świata na degustacje, jedzenie, muzykę na żywo i sztukę. Przeczytaj naszą recenzję.

Odbywające się w Montepulciano 25 sierpnia Bravio delle Botti było początkowo wyścigiem konnym, ale w 1974 roku beczki od wina zastąpiły rumaki. Osiem dzielnic rzuca sobie wyzwanie, aby wygrać cenny kawałek malowanej tkaniny, tocząc beczki po winie na wzgórze. Świętują cały dzień: po wyścigu jest wspólny posiłek, a potem pochód w średniowiecznych strojach.

Jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie odbywa się jesienią, 6 października – chodzi o wyścig L’Eroica na zabytkowych rowerach, który dał początek cyklowi podobnych wydarzeń na całym świecie. Tysiące rowerzystów wyrusza na klasycznych rowerach szosowych z Gaiole na wielką przygodę po białych żwirowych drogach Toskanii. Trasy wahają się od 46 km do 209 km, a przewyższenia wynoszą aż 3700 m. Po drodze jest wiele przystanków, podczas których można spróbować lokalnych potraw i oczywiście wina.

„Niebo ” w Uffizi. Zdjęcie: Ministero Beni e Attivita Culturali / Roberto Palermo

Wystawa Niebo w pokoju – Drewniane sufity w renesansowej Florencji i Rzymie to wydarzenie nie tylko dla miłośników sztuki. Drewniane kasetonowe sufity znane jako cieli, czyli niebiosa będą prezentowane w florenckiej galerii Uffizi od 30 sierpnia. Te bogato zdobione narracje wizualne były typowym elementem wystroju wielu renesansowych kościołów i palazzo. Towarzyszy im fascynująca kolekcja rysunków, grafik, obrazów i innych dokumentów z kolekcji Uffizi.

Święto kasztanów w Bacchereto. Zdjęcie: Christine Webb / Alamy

A co ze słynącymi z lokalnych przysmaków sagrami? Carmignano zajada się figami na festiwalu Benvenuto Fico Secco, 19-20 października, a w Bacchereto, wiosce obok Carmignano, 13-14 i 20-21 października będzie serwowana tamtejsza specjalność – kasztany. Jeśli cenisz trufle, udaj się do miasteczka San Miniato niedaleko Pizy. Corazzano organizuje targi białych trufli w dniach 5-6 października, trufle będą również tematem imprez w Ponte a Egola w dniach 26-27 października, w La Serra w dniach 27-29 września i w Balconevisi 19-20 października.

A jeśli w lipcu przegapiłeś słynny wyścig konny w Sienie, Il Palio, jest druga szansa na zobaczenie go 16 sierpnia. Od października do marca, w ramach akcji „Domenica al Museo”, wstęp do wszystkich państwowych muzeów jest bezpłatny w pierwszą niedzielę miesiąca.

Pochodząca z Wielkiej Brytanii Rachael Martin jest dziennikarką , autorką i fotografką mieszkającą w pobliżu Mediolanu. Przyjechała do Włoch ponad 20 lat temu. Pisze o włoskich podróżach, jedzeniu i kulturze dla Italia Magazine oraz włoskiej gazety internetowej w języku angielskim, The Local Italy. Obecnie pisze przewodnik po modzie do Mediolanu, który ukaże się wiosną 2020 roku. Śledźcie ją na Instagram @rachinitaly.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów