Przejdź do głównej zawartości
Czas karnawału: karnawał w Viareggio jest jednym z największych we Włoszech
RodzinaWięcej pomysłów

Co robić w Toskanii w 2019 roku

napisane przez: Sean Caulfield

STYCZEŃ

Palio di Buti

20 stycznia 2019 r.

Odwiedzając Toskanię w styczniu, możecie załapać się na Palio di Buti, jeden z najstarszych wyścigów konnych w Toskanii, obok Palio di Siena. Palio di Buti odbywa się w jednej z najpiękniejszych części regionu Toskanii, zaledwie kilka kilometrów od niesamowicie pięknego miasta Piza (facebook.com/paliodibuti). Średniowieczny zamek, ulice i kamienne mury są źródłem uroku minionych dni w Buti. Uroczystość rozpoczyna się paradą historyczną. Siedmiu dżokejów konkuruje ze sobą, niosąc kolory flag różnych dzielnic i miast, które reprezentują. Podobnie jak w Sienie, jest to barwne wydarzenie, z procesją w niedzielę przed wyścigiem, prowadzoną przez zwycięską contradę (dzielnicę) z poprzedniego roku. Wydarzenie rozpoczyna msza i wreszcie, samo wydarzenie.

LUTY

Karnawał di Viareggio

9 lutego-5 marca 2019 r.

Ponad pół miliona osób wychodzi na ulice Viareggio w lutym, aby dołączyć do jednego z największych karnawałów we Włoszech, jeśli nie Europy. Karnawał w Viareggio trwa przez cztery niedziele, podczas którego przemieszczają się kolorowe parady, którym towarzysza figury papier-mâché i niezwykle wysokie wozy karnawałowe (viareggio.ilcarnevale.com). Kolorowe platformy, karykaturalne przedstawienia postaci ze sfery politycznej, kulturalnej i rozrywkowej.

Starożytny rytuał odbywa się w Pitigliano poświęcony wiosennej równonocy. Zdjęcie: Giuseppe Trogu

MARZEC

Torciata di San Giuseppe

19 marca 2019 r.

Aby prawdziwie doświadczyć nastrojowego podejście do równonocy wiosennej, udaj się do średniowiecznego miasta Pitigliano w Grosseto zwanego jako 'Mała Jerozolima”. Odbywa się tam Torciata di San Giuseppe (procesja św. Józefa; pitigliano.org/eventi/torciata-di-san-giuseppe)

W miarę jak zapada mrok, miejscowi mężczyźni pojawiają się w ciemnych, długich, kapturowych tunikach i przechodzą przez miasto, niosąc na ramionach słupki z trzciny wraz z pochodniami. Wszyscy podążają za posągiem świętego Józefa w procesji w kierunku ratusza, gdzie uroczystość osiąga punkt kulminacyjny z ogniskiem Invernacciu. Mężczyźni wykonują taniec wokół ogniska. Następnego ranka kobiety zbierają popiół z ogniska i rozpraszają je po polach, tym sposobem proszą o pomyślność zbiorów w przyszłym roku.

KWIECIEŃ

Uroczystości wielkanocne

18-22 kwietnia 2019 r.

Czas zatrzymuje się na Wielkanoc we Włoszech. Święto obchodzone jest przez pięć dni, począwszy od czwartku przed Wielkanocą i kończąc w następny poniedziałek. Podczas Wielkiego Tygodnia (Settimana Santa), Wielkiego Piątku (Venerdi Santo), Niedzieli Wielkanocnej (Pasqua) i Wielkanocy Poniedziałek (Pasquetta), odbywa się wiele wydarzeń, które należy dodać do planu wakacyjnego. W Castiglione di Garfagnana o 21.00 w Wielki Czwartek zostaje odtworzona dramatyczna droga krzyżowa. A w Wielki Piątek Męka Chrystusa (catgrassina.org) jest wykonywana przez obsadę 500 aktorów w Grassinie pod Florencją o 20:30, zakończoną procesją do ostatecznej sceny ukrzyżowania na wzgórzu. W Niedzielę Wielkanocną we Florencji przed godz. 10:00 odbywa się Scoppio del Carro wybuch wozu i wielkanocne fajerwerki czytaj tutaj. Wielu Toskańczyków wierzy, że udane zapalenie rac przyniesie obfite zbiory. Wreszcie, na zakończenie Wielkanocy w lany poniedziałek, dzieci mogą zabawić się w polowanie na Wielkanocne jajka Easter Egg Hunt w parku rzeźb Pinokio w Collodi (pinocchio.it).

W maju przypada 500. rocznica śmierci urodzonego w Toskanii Leonarda da Vinci

MAJ

500. rocznica śmierci da Vinci

2 maja 2019 r.

W maju 2019 przypada 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci w 2019 roku. Z pewnością nie zabraknie wydarzeń specjalnych poświęconych życiu artysty. Podążając własnym szlakiem, rozpocznij wycieczkę do Galerii Uffizi (uffizi.it) we Florencji, w mieście, w którym przez wiele lat mieszkał i pracował Leonardo da Vinci. W tym roku zostało udostępnione nowe pomieszczenie dla zwiedzających, zadedykowane artyście. Podobnie jak w przypadku Michała Anioła i Rafaela, obrazy Leonarda przechowywane są w specjalnych, kontrolowanych przez klimat skrzyniach, chroniących dzieła przed wilgocią i ciepłem wytwarzanym przez turystów. Poza tym gablota jest również antyodblaskowa, co pozwala odwiedzającym zbliżyć się do obrazów, że niemal ich dotykają. Dobrą wskazówką dla rodzin jest wycieczka do Museo Leonardiano (museoleonardiano.it) w Castello dei Conti Guidi in Vinci, która ma fascynującą kolekcję ponad 80 futurystycznych modeli maszyn, wiernie odtworzonych z jego rysunków. W pobliżu w Anchiano możesz odwiedzić dom, w którym się urodził i zobaczyć więcej obrazów w Villa del Ferrale.

CZERWIEC

Luminara di San Ranieri

16 czerwca 2019 r.

Ważną częścią uroczystości San Ranieri w Pizie jest piękna Luminara (comune.pisa.it), która odbywa się wieczorem 16 czerwca, w przeddzień święta patrona. Ponad 70 000 świec płonie na brzegach rzeki Arno. Niektóre świece pływają także po rzece. Impreza odbywa się na cześć świętego Ranieriego, patrona miasta, podróżującego minstrela, który poświęcił życie chrześcijaństwu i miał moc czynienia cudów. Dołącz do tłumów i ciesz się Pizą przy świecach i zobacz ogromny pokaz sztucznych ogni, który jest uruchamiany ze starej cytadeli. Dowiedz się więcej, czytając naszą historię tutaj.

Oglądaj Turandota Pucciniego na corocznym festiwalu jego pracy. Zdjęcie: Giorgio Andreuccetti

LIPIEC

Festiwal Pucciniego

12 lipca – 24 sierpnia 2019

Festiwal Puccini w Torre del Lago Puccini w Versilia to jedno z tych wydarzeń, których nie może przegapić każdy zakochany w Operze. Festiwal Puccini w Torre del Lago jest jedynym festiwalem na świecie w pełni zadedykowanym kompozytorowi Giacomo Puccini (puccinifestival.it). Odbywa się każdego lata w lipcu i sierpniu. W tym spektakle Turandot, La Bohème, Madame Butterfly, Aida, Manon Lescaut, Tosca Le Villi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opery Pucciniego, przeczytaj nasz przewodnik opery tutaj Pucciniego dla początkujących autorstwa Adriana Mourby’ego. Warto również odwiedzić muzeum we willi i pospacerować po terenie, by zobaczyć współczesne dzieła rzeźbiarzy, takich jak Pietro Cascella, Jean-Michel Folon i Kan Yasuda.

SIERPIEŃ

Palio di Siena

16 sierpnia 2019 r.

Dajcie się porwać do Sieny na najważniejsze wydarzenie, które odbywa się 2 lipca i 16 sierpnia każdego roku. Słynny na całym świecie wyścig konny Palio wywodzi się ze średniowiecza. Wyścig odbywa się na Piazza del Campo. W wyścigu bierze udział 17 dzielnic (contrada), z których każdy ma własne kolory i emblematy. Wyścig poprzedza parada uczestników w tym pokazy zręcznościowe rywalizujących ze sobą drużyn we wspaniałych strojach z epoki. Wyścig jest punktem kulminacyjnym, choć trwa jedynie trzy okrążenia wokół placu, dopingują go setki widzów. Dowiedz się więcej o Il Palio (ilpalio.org), czytając naszą blog tutaj lub nasz wywiad z fotografem Gregiem Funnelem na temat jego doświadczenia w kręceniu tego wydarzenia.

WRZESIEŃ

Święta zbiorówodbywaja się przez cały miesiąc.

Kasztany, orzechy włoskie, oliwki, bez względu na produkt, Toskańczycy świętują święta zbiorów. W całych Włoszech odbywają się festiwale poświęcone żywności. Włoskie festiwale żywności są prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych lokalnych wydarzeń. To świetny sposób na poznanie miejscowych i spróbowanie lokalnych produktów. Jest to również czas winobrania. W Greve in Chianti od 5 do 8 września w 2019, odbywają się targi Expo Chianti Classico (expochianticlassico.com)

Drogi Chianti stają się ścieżką rowerową dla słynnego wyścigu Eroica. Zdjęcie: Marka / Alamy

PAŹDZIERNIK

L’Eroica

6 października 2019 r.

L’Eroica (eroicagaiole.com) to niezwykły wyścig rowerowy, który od 1997 r. odbywa się na początku października w Gaiole in Chianti. Trasa prowadzi po krętych asfaltowych szosach oraz po charakterystycznych dla Toskanii białych, szutrowych drogach. Można wybrać jedną z tras długich (205 /135 km) albo krótkich (75/38 km). Jego wyjątkowość polega na tym, że rowery muszą być wyprodukowane przed 1987 (najczęściej mają po 30-40 lat, ale są i dużo starsze) i spełniać określone wymogi – manetki od przełożeń umieszczone na ramie, noski, linki hamulcowe prowadzone na zewnątrz. Podobnie ze strojem uczestników – zamiast nowoczesnych, obcisłych strojów są trykoty, podkolanówki i czapeczki z logo zapomnianych firm. Nieodłącznym elementem imprezy są rozsiane na trasie punkty odpoczynku, gdzie można spróbować dań lokalnej kuchni, szynek, serów, a nawet wina, bo w tej imprezie nie chodzi o to, żeby być pierwszym, ale żeby miło spędzić czas. Obecnie na całym świecie odbywa się 10 wydarzeń związanych z Eroica, w tym w Wielkiej Brytanii i Holandii. W 2014 roku To Toskania zaprosiła pisarkę Ellie Ross do wzięcia udziału w L’Eroica-możesz przeczytać jej historię tutaj.

LISTOPAD

Targi białych trufli w San Miniato

Targi białych trufli w San Miniato odbywają się przez trzy weekendy. Festiwal skupia smakoszy oraz kupców. Trufle z San Miniato nie cieszą się taka samą sławą, jak trufle z Alp Piemontu, ale białe toskańskie trufle tartufo bianco są podobnie cenione. Jesień to moment, w którym białe trufle są odkrywane na wzgórzach wokół średniowiecznej wioski San Miniato (san-miniato.com), w pobliżu Pizy. Podczas festiwalu wręczane są nagrody dla zbieraczy największych trufli. Smak trufli zmienia się w zależności od gatunku. Jednak z reguły używają ich oszczędnie. Zazwyczaj są ścierane lub krojone na surowo i podawane na parze.

Spróbuj słynnej białej trufli Toskanii w San Miniato. Zdjęcie: Shutterstock

GRUDZIEŃ

Lokomotywa Treno Natura

Początek grudnia 2019 r.

Wszyscy na pokład Treno Natura (ferrovieturistiche.it). Podróż pociągiem parowym jest przyjemnością samą w sobie, ponieważ rozpoczyna się z Sieny i w głąb toskańskiego krajobrazu aż po Crete Senesi i Val d’Orcia pociąg dojeżdża aż do szczytu Monte Amiata, oferując pocztówkowe widoki z dala od zgiełku ulicznego. To idealnie rozwiązanie dla zwiedzających Toskanię bez samochodów. Sprawdź rozkład jazdy na grudzień i kup bilet na przejażdżkę do Festa dell’Olio Novo w San Quirico d’Orcia (lafestadellolio.com/the-olive-oil-festival). Podczas tej uroczystości można skosztować produktów z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia z okolicznych gajów i cieszyć się improwizowanymi występami żonglerów i pożeraczy ognia.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Rodzina

Lub wybierz poniżej jeden z tematów