Przejdź do głównej zawartości
Wyścig trwa: Il Palio jest najważniejszym wydarzeniem roku w Sienie. Zdjęcie: Xinhua / Alamy
AktywnośćImprezy i festiwale

Co słychać w Toskanii tego lata?

napisane przez: Simone Kane

Nadejście cieplejszej pogody wywołuje Włochów na zewnątrz, ponieważ najlepiej wykorzystują oni naturalne otoczenie regionu, ciesząc się takimi aktywnościami jak festiwale folklorystyczne i koncerty pod gwiazdami. Poniżej znajdziecie propozycje najlepszych wydarzeń w czerwcu i lipcu polecanych przez miejscowych Toskańczyków.


Włochy są domem ruchu Slow, więc dlaczego nie zrelaksować się w piątej edycji festiwalu Slow Travel Fest w Toskanii, podczas  którego odbywają się wydarzenia kulturalne, wycieczki, jedzenie i imprezy muzyczne. Festival ma miejsce  wzdłuż Via Francigena ‘’Drogi Lombardzkiej’’ w trzy weekendy w czerwcu i wrześniu. Pierwsza impreza, „Przyjaciele i rodzina”, 14-16 czerwca  w Villafranca w Lunigiana zawiera program wycieczek pieszych, rowerowych, konnych, koncerty, przedstawienia i warsztaty.


Zobacz miasto Piza w innym świetle wieczorem 16 czerwca, kiedy Luminara di San Ranieri,  oświetli rzekę Arno 70 000 świec zawieszonych wzdłuż brzegu i unoszących się na wodzie. Magiczne święto, które wywodzi się na XVII wieku, zaprasza na święto patrona miasta, St Ranieri, następnego dnia. Dołącz do tłumów, aby cieszyć się miastem Piza, spektaklem migoczących świateł świec i spektakularnym pokazem sztucznych ogni wystrzelony ze starego miasta.


Rywalizacje pojawiają się każdego lata, gdy Il Palio przejmuje miasto Siena. Nie jeden, ale dwa spektakularne wyścigi konne odbywają się w średniowiecznym Piazza del Campo 2 lipca i 16 sierpnia. To ekscytujący czas spędzony w Sienie – w dniach poprzedzających wyścig ulice są ubrane w kolorowe chorągwie  i wstęgi w barwach poszczególnych 17 miast lub dzielnic. W dniu wyścigu impreza rozpoczyna się błogosławieństwem koni, a następnie paradą ponad 600 uczestników przechodzących przez tętniące życiem ulice. Następnie, w szybkim i wściekłym wyścigu, który kończy się w ciągu zaledwie trzech minut, dżokeje i konie dają z siebie wszystko, aby przejść przez linię mety jako pierwszą. Przeczytaj nasz wywiad z fotografem Gregiem Funnellem na temat jego doświadczenia w kręceniu tego wydarzenia.


Miłośnicy opery mogą dołączyć do tysięcy fanów z całego świata w Torre del Lago na doroczny Festiwal Pucciniego, odbywający się na świeżym  powietrzu nad jeziorem w willi zmarłego kompozytora. W 65. edycji, którama miejsce w dniach 6 lipca – 24 sierpnia, zawiera  obszerny program dzieł Pucciniego, w tym występy Turandota, La Bohème, Madame Butterfly, Aidy, Manona Lescauta, Toski i Le Villi. Poświęć czas na zwiedzenie muzeum i przespaceruj się po terenach wypełnionych współczesnymi rzeźbami takich artystów jak Pietro Cascella, Jean-Michel Folon i Kan Yasuda. Odśwież znajomość opery za pomocą naszego przewodnika autorstwa eksperta Pucciniego Adriana Mourby’ego.


Około godziny jazdy samochodem od Florencji, małe miasteczko Certaldo na wzgórzu oferuje intrygującą możliwość wejścia w „czwarty wymiar. Międzynarodowy festiwal spektakli  ulicznych Mercantia, 10-14 lipca, pobudzi  wasze zmysły. Występy odbywają się w klimatycznych częściach miasta, w tym tajnych ogrodach i cichych podwórzach. Zapoznaj się z malowniczą trasą, parkując na dole wzgórza  jadąc kolejką linową.


Na etruskim wzgórzu w Cortonie odbędzie się dziewiąta edycja  festiwalu ‘’Cortona on the Move’’, 11 lipca-29 września. Program współczesnych wydarzeń fotograficznych i wystaw wokół pełnego życia miasta. Ze względu na wysokie miejsce w globalnym programie politycznym, tegoroczny temat bada relacje międzyludzkie a otaczające  je krajobrazy.Simone Kane jest dyrektorem Traveltappers i agencji do tworzenia treści Traveltappers. Jej kariera dziennikarska trwała ponad 30 lat, pracowała dla wielu publikacji krajowych, a także realizowała wiele projektów.

To Toskania ma do zaoferowania wiele fantastycznych willi w całym regionie.

Simone Kane jest dyrektorem Traveltappers i agencji do tworzenia treści Traveltappers. Jej kariera dziennikarska trwała ponad 30 lat, pracowała dla wielu publikacji krajowych, a także realizowała wiele projektów. Pracowała dla różnych wydawnictw, takich jak The Independent on Sunday, National Geographic Traveller UK oraz różnych magazynów konsumenckich i branżowych, a także przy copywritingu i projektach stron internetowych. Simone była również współzałożycielką La Luz, magazynu dla anglojęzycznych mieszkańców i odwiedzających Costa de la Luz w południowej Hiszpanii.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów