Przejdź do głównej zawartości
Śliskie zbocze: rowerzyści na szutrowych drogach Toskanii wyścig Nova Eroica. Zdjęcie: Paolo Martelli
AktywnośćImprezy i festiwale

Co słychać w Toskanii tej wiosny?

napisane przez: Simone Kane

Co powiesz na zwiedzanie Toskanii wiosną lub wczesnym latem? Przyjeżdżając o tej porze zobaczysz krajobrazy pełne soczystej zieleni i miasta żyjące swym zwykłym rytmem. Jeśli trafisz na okres Świąt Wielkanocnych, będziesz mieć możliwość uczestniczenia w barwnych paradach ulicznych i historycznych inscenizacjach, trwających od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego (18-22 kwietnia).

Procesja Wielkanocna. Zdjęcie: Robert Onencini / Shutterstock

 

We Florencji, zgodnie z 350-letnią tradycją głównym wydarzeniem jest barwny pochód zakończony „eksplozją wozu” – Scoppio del Carro. Parada z wozem przemierza ulice miasta kierując się na plac pod Duomo, gdzie wóz rozbłyska światłem sztucznych ogni. O co w tym wszystkim chodzi? Mówi się, że ceremonia upamiętnia powrót z krucjaty rycerza, a „błogosławiony ogień” niesie obietnicę dobrych zbiorów.

Odwiedź Sant’Anna di Stazzema w Rocznice Wyzwolenia Włoch. Zdjęcie: REDA / Alamy

 

Kolejne święto to Dzień Wyzwolenia obchodzony 25 kwietnia dla uczczenia końca nazistowskiej okupacji Włoch w 1945 roku. Wydarzania ku czci tych, którzy służyli w ruchu oporu, obejmują marsze, koncerty, festiwale kulinarne i wiece polityczne. Ale jest też czas i miejsce na zadumę, na przykład w kościele w toskańskiej wiosce na wzgórzu Sant’Anna di Stazzema, gdzie w 1944 r. cała ludność została wymordowana. W przysiółku ustanowionym Parkiem Narodowego Pokoju postawiono pomnik, a w kościółku można znaleźć tablicę wspominającą kapłana, który na próżno błagał o życie dal mieszkańców.

Nawet dzieci mogą brać udział w wyścigu Nova Eroica. Zdjęcie: Paolo Martelli

 

Amatorzy kolarstwa z początkiem wiosny wyjeżdżają na słynne toskańskie „strade bianche” – białe żwirowe drogi. W kwietniu odbywa się lokalny wyścig Nova Eroica, a w maju oczy wszystkich są zwrócone na wyścig zawodowców, Giro d’Italia. Eroica Nova to wiosenna wersja bardziej znanego jesiennego klasycznego już wyścigu Eroica, „żwirowego gran fondo”, który łączy próby czasowe i różnorodne trasy, od przejażdżki rekreacyjnej dla dzieci i rodzin, aż po 130 km trasę, który naprawdę sprawdza wytrzymałość. Nawet nie-rowerzyści mogą cieszyć się dniem wyścigu, 28 kwietnia, obserwując rywalizację rowerzystów i dołączając do (pięciodniowego) festiwalu celebrującego sztukę, przyrodę, jedzenie i wino w wiosce Buonconvento.

Poważni rowerzyści powinni znaleźć miejsce przy drodze na etapie 2 Giro d’Italia na południe z Bolonii 12 maja. Po przejechaniu przez Apeniny do Toskanii kolarze przejadą przez Prato i dotrą do mety w miejscowości Fucecchio. Następnego dnia punktem startowym etapu 3 będzie miasto Vinci, które świętuje pięćsetną rocznicę śmierci słynnego mieszkańca. Z tego miejsca peleton będzie kierował się przez toskańskie krajobrazy, mijając San Miniato, przez Grosseto i na najbardziej wysunięty na południe wierzchołek regionu, Orbetello.

Jeden z pierwszych szkiców Da Vinciego w jego pięćsetnej rocznicy.

 

Od połowy kwietnia do maja jest jeszcze jeden powód, aby udać się do Vinci – możliwość zobaczenia najwcześniejszego dzieła Leonarda o dokładnie znanym czasie powstania, pochodzącego z 1473 roku rysunku „Il Paesaggio con Fiume”. Leonardo miał wówczas zaledwie 21 lat. Rysunek jest tak delikatny, że ​​może być pokazywany tylko przez krótki czas. W Muzeum Leonarda da Vinci będzie wystawiany tylko przez pięć tygodni, od 15 kwietnia.

Wiosna kończy się wraz z rozpoczęciem słynnego festiwalu Lucca Summer Festival, który zainauguruje 28 czerwca koncert Take That. W kolejnych tygodniach będzie można tu zobaczyć i usłyszeć gwiazdy światowej sławy, od Eltona Johna do Philipa Glassa. Z końcem wiosny nadchodzi lato pełne atrakcji, będziemy o tym pisać.

Simone Kane jest jednym z dyrektorów firmy Traveltappers zajmującej się tworzeniem tekstów i PR w turystyce. Karierę w dziennikarstwie rozpoczęła ponad 30 lat temu, pracuje dla różnych krajowych wydawnictw, a także realizuje wiele projektów copywritingowych.

To Toskania ma do zaoferowania wiele fantastycznych willi w całym regionie.

Simone Kane jest dyrektorem Traveltappers i agencji do tworzenia treści Traveltappers. Jej kariera dziennikarska trwała ponad 30 lat, pracowała dla wielu publikacji krajowych, a także realizowała wiele projektów. Pracowała dla różnych wydawnictw, takich jak The Independent on Sunday, National Geographic Traveller UK oraz różnych magazynów konsumenckich i branżowych, a także przy copywritingu i projektach stron internetowych. Simone była również współzałożycielką La Luz, magazynu dla anglojęzycznych mieszkańców i odwiedzających Costa de la Luz w południowej Hiszpanii.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów