Przejdź do głównej zawartości
Walka o pozycję: Palio dei Somari, wyścig między nieposłusznymi osłami, jest pełen zabawnych chwil. Zdjęcie: Stefano Mazzola / Awakening / Alamy
Imprezy i festiwaleKulinaria

Co słychać w Toskanii wiosną 2020 roku?

napisane przez: Simone Kane

Wiosna w Toskanii to czas świętowania, co oznacza, że ​​jest to czas festiwali w miastach i wioskach, ponieważ mieszkańcy witają nowy sezon. Są to lokalne wydarzenia poświęcone jedzeniu, piciu, rodzinie, z istotnym kontekstem religijnym, polegającym na oddawaniu hołdu świętym patronom. Następnie nadchodzi Wielkanoc (9-13 kwietnia), okazja, aby cieszyć się razem z mieszkańcami uroczystymi obchodami jednego z najważniejszych wydarzeń religijnych w roku (dowiedz się więcej o tym, czego można się spodziewać tutaj).

Aby uczcić koniec oczekiwania na święta Wielkanocy (wcześniej odbywa się wyjątkowa procesja Scoppio del Carro we Florencji, podczas której wóz pełen fajerwerków rozświetla placu katedralny) obchodzona jest La Pasquetta w poniedziałek Wielkanocny, podczas której rodziny spędzają czas na łonie natury – wyruszają na wieś lub spotykają się w parkach, by piknikować. To czas prawdziwej uczty, pełnej tradycyjnej sezonowej żywności, takiej jak ser pecorino i fasola fava, chleb wiejski, oliwki i czerwone wino.

Podczas La Pasquetta rodziny spędzają czas na łonie przyrody i piknikują. Zdjęcie: Mark Bolton Photography / Alamy

Trzy ważne toskańskie ogrody zostaną otwarte dla publiczności na La Pasquetta w ramach obejmującego cały kraj wydarzenia Caccia al Tesoro Botanico Grandi Giardini Italiani z zabawami i grami, takimi jak poszukiwanie wielkanocnych jajek. To także szansa na podziwianie pierwszych kwitnących roślin w ogrodach. Organizowane są również wycieczki z przewodnikiem po zabytkowych budynkach i ogrodach w Giardino Bardini we Florencji, Giardino Storico Garzoni w Collodi i Parco della Villa Reale di Marlia w Lukce.

Wiosna to także czas na zabawną alternatywę dla słynnego sieneńskiego Palio – w średniowiecznym mieście Torrita de Siena 22 marca odbędzie się Palio dei Somari. Zamiast pięknych rumaków miejscowi jeźdźcy w historycznych strojach dosiądą nieposłusznych osiołków. Stawka jest wysoka i wyścig jest traktowany bardzo poważnie, ale nie brakuje zabawnych chwil, gdy uparte zwierzęta ignorują swoich jeźdźców, zatrzymują się, a nawet cofają. Wydarzeniu towarzyszy targ, parady i tradycyjne konkursy rzucania flagami.

Wszyscy na pokładzie Nature Train na jednodniowe wycieczki rozpoczynające się od Sieny. Zdjęcie: Odwiedź Toskanię

Popularny pociąg z lokomotywą parową Treno Natura wraca na tory po zimie spędzonej na bocznicach, wyjeżdżając ze Sieny na malownicze jednodniowe wycieczki po regionie, dowożąc pasażerów na lokalne festiwale i imprezy specjalne. Pierwsza wycieczka w sezonie wiosennym, trwającym od 29 marca do 2 czerwca wyrusza do San Giovanni d’Asso na targ białych trufli Mazzuolo, w planach jest również przejażdżka na festiwal wina w San Quirico d’Orcia (26 kwietnia).

Festiwal wina w San Quirico d’Orcia to okazja do spróbowania toskańskich win. Zdjęcie: Shutterstock

Niezależnie od tego, czy jedziesz pociągiem, czterodniowy festiwal wina San Quirico d’Orcia warto wpisać do kalendarza (23–26 kwietnia). Długi weekend obfituje w zorganizowane wycieczki po lokalnych winnicach (piesze, rowerowe, autobusem), rozmowy i degustacje oraz wiele wydarzeń kulturalnych, w tym przedstawienia operowe i festiwal filmów krótkometrażowych.

To Twoja ostatnia szansa, aby zobaczyć etruskie znaleziska w Muzeum Archeologicznym w San Gimignano

Wiosna to ostatnia szansa, aby zobaczyć wystawę „Hinthial – cień San Gimignano” poświęconą odkryciom archeologicznym z czasów z etruskich i rzymskich w Museo Archeologico (do 31 maja). Na wystawie można zobaczyć znalezione w 2010 r. podczas wykopalisk na zboczach poniżej miasta artefakty, które nigdy wcześniej nie były pokazywane publicznie. Te historyczne obiekty – w tym 64-centymetrowa statua z brązu, fragmenty ceramiki i cegły, monety i naczynia są przekonującymi dowodami na istnieje przez okres ok. 500 lat starożytnego świętego miejsca etruskiego.

 

To Toskania ma wiele fantastycznych willi w całym regionie.

Simone Kane jest dyrektorem Traveltappers i agencji do tworzenia treści Traveltappers. Jej kariera dziennikarska trwała ponad 30 lat, pracowała dla wielu publikacji krajowych, a także realizowała wiele projektów. Pracowała dla różnych wydawnictw, takich jak The Independent on Sunday, National Geographic Traveller UK oraz różnych magazynów konsumenckich i branżowych, a także przy copywritingu i projektach stron internetowych. Simone była również współzałożycielką La Luz, magazynu dla anglojęzycznych mieszkańców i odwiedzających Costa de la Luz w południowej Hiszpanii.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów