Przejdź do głównej zawartości
Circle of Unicorns
Błędne koło: „Krąg jednorożców” w Ogrodzie Daniela Spoerri położonym w pobliżu wygasłego wulkanu Monte Amiata. Zdjęcie: Kim Newton / Alamy
AktywnośćRodzina

Toskania znów otwarta: co warto zobaczyć i zrobić w Toskanii w 2020 r.

napisane przez: Sean Caulfield

Czy Włochy są otwarte na turystykę?

Cóż, kraj został już na samym początku mocno doświadczony przez epidemię Covid-19, ale teraz się otwiera i czeka na gości. Jeśli wybierasz się do Toskanii w tym roku, spodziewaj się zwykłych środków ostrożności, od dystansu społecznego po obowiązkowe noszenie masek w zamkniętych przestrzeniach publicznych i udostępnianie danych osobowych w restauracjach i barach (najnowsze porady można znaleźć w na stronach MSZ).

Jaka jest teraz Toskania?

Prawie wszystko działa normalnie, o ile za normalność uznać wcześniej opisane ograniczenia. Włoscy przedsiębiorcy podjęli wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom, chociaż w wielu miejscach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, a godziny otwarcia mogą być ograniczone. Oto niektóre z naszych ulubionych ponownie otwartych miejsc do odwiedzenia w Toskanii.

Sztuka w Toskanii

Galeria Uffizi

Galeria Uffizi to punkt obowiązkowy, jeśli wybierasz się na wycieczkę do Florencji, ponieważ znajduje się w niej jedna z najlepszych na świecie kolekcji sztuki renesansowej. „Święta rodzina” Michała Anioła, „Narodziny Wenus” Botticellego i „Zwiastowanie” Leonardo da Vinci to tylko niektóre ze skarbów, które można tam podziwiać.

Muzeum Leonardiano

Muzeum Leonardiano, zlokalizowane w miejscu narodzin mistrza – miasteczku Vinci, na zachód od Florencji, nie jest standardową ekspozycją dzieł na ścianach z opisami. Zamiast tego jego sercem jest fascynująca kolekcja modeli mechanizmów, które sobie wyimaginował, w tym latająca maszyna oraz cyfrowa reprodukcja jego słynnego fresku „Ostatnia wieczerza” w wysokiej rozdzielczości.

Centro Pecci

Centrum Sztuki Współczesnej im. Luigiego Pecci w Prato ponownie wita gości. Zdjęcie: Michela Osteri / Creative Commons

 

Centro Pecci

Sztuki wizualne, kino, muzyka, architektura, design, moda, literatura, sztuki sceniczne – żadna gałąź sztuki współczesnej nie jest pominięta w Centro Pecci w Prato. Galeria – niezwykły obiekt w kształcie spodka, zaprojektowany przez Italo Gamberiniego i rozbudowany przez Maurice’a Nio – został ponownie otwarty tego lata. Wśród dostępnych wystaw jest wystawa „Nadzy” zmarłego chińskiego fotografa i poety Ren Hang.

Toskania dla dzieci

Pinocchios Park

Któż nie zna Pinokia! Dzieci pokochają park poświecony tej postaci stworzony w miejscu, gdzie mieszkał autor książki. Zdjęcie: Jack Sullivan / Alamy

Pinocchio Park

Dzieci mogą zanurzyć się w świecie jednej z najpopularniejszych bajek w Pinocchio Park w pobliżu Pistoi. Opowieść Carlo Collodiego o lalce, która chce zostać prawdziwym chłopcem, jest zobrazowana w tutejszych ogrodach, w otoczeniu postaci z bajki. Dodatkową atrakcją jest zjazd na linie między drzewami.

Acqua Villages

Więcej zgiełku jest w Acqua Villages w Cecinie i Follonice, dwóch fantastycznych miejscach w stylu mórz południowych otoczonych toskańskim krajobrazem. Szybkie i strome zjeżdżalnie, strumienie wodne, mnóstwo chlapania i radości. Jest też bezpieczna strefa z płytkimi basenami dla najmłodszych.

Parco-avventura-adulti

Rodzinna zabawa na koronach drzew w Parco Avventura Il Gigante.

 

Parco Avventura Il Gigante

Kolejnym miejscem, gdzie można się spodziewać zastrzyku adrenaliny jest Parco Avventura Il Gigante niedaleko Florencji. Jest to rozległy park linowy w środku dębowego z trasami i mostami o różnorodnej trudności.

Ogrody Toskanii

Daniel Spoerri

„Planety” to kolejna niezwykła instalacja w Ogrodzie Daniela Spoerri. Zdjęcie: Susanne Neumann

Ogród Daniela Spoerri 

Sztuka spotyka się z naturą w kilku miejscach w Toskanii, w tym w ogrodzie Daniela Spoerri. Nazwa pochodzi od nazwiska szwajcarskiego artysty, który umieścił swoją kolekcję 113 instalacji 55 artystów w dzikim, górzystym miejscu w pobliżu Seggiano. Zwróć uwagę na dwa dzieła słynnego szwajcarskiego rzeźbiarza Jeana Tinguely, słynącego ze sztuki kinetycznej.

Ogród Tarota

Efektowny Ogród Tarota w pobliżu Garavicchio jest dziedzictwem nieżyjącej już francusko-amerykańskiej rzeźbiarki, malarki i filmowca Niki de Saint Phalle. Tutaj, z pomocą drugiego męża, rzeźbiarza Jeana Tinguely (ten sam, o którym była mowa wyżej) zbudowała ponad 20 monumentalnych postaci wziętych z tarota. Jeśli znasz Parc Guell w Barcelonie, od razu rozpoznasz wpływ katalońskiego artysty Antoniego Gaudiego w gigantycznych mozaikowych rzeźbach.

Pratolino Park

W parku Pratolino Medici znajduje się kilka monumentalnych posągów, w tym „Colosso del Appennino” o wysokości 10,7 metra. Zdjęcie: Luca Lorenzelli / Shutterstock

Park Pratolino Medici

Więcej monumentalnych dzieł sztuki można zobaczyć w parku Pratolino Medici w pobliżu Vaglia, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie z renesansowych grot, fontann i posągów, a najsłynniejszym obiektem jest kamienny kolos i wysokości 10,7 metra, wpatrujący się w wody małego jeziora. Te ogromne cuda były ozdobą stojącej niegdyś willi, zaprojektowanej przez Buontalenti dla potężnej rodziny Medyceuszy pod koniec XVI wieku.

Toskańskie wina

Antinori Winery

Winnica Antinorich zlokalizowana w obszarze Chianti Classico to organiczna rzeźba, która wtapia się w otaczający krajobraz. Zdjęcie: Ivan Franco Bottoni / Unsplash

 

Jedną z największych atrakcji Toskanii są oczywiście pyszne wina. Wiele lokalnych winnic znów zaprasza na degustacje, nie tylko produkowanych przez nich win czerwonych i białych, ale także Vinsanto, Grappy i oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Wśród nich jest Casanuova di Ama, niedaleko Gaiole, rodzinna winnica w sercu Chianti Classico. W Castello Nipozzano w pobliżu Pelago średniowieczny zamek stanowi tło dla winnicy na terytorium Chianti Rufina, z piwnicami i domem do zwiedzania, a także degustacjami.

Col d’Orcia, organiczny producent z okolic Montalcino, w krainie Brunello  oferuje wycieczki po winnicy wraz opowieścią, czym są wina biodynamiczne. Najnowocześniejsza architektura spotyka się z tradycyjnym winiarstwem w Antinori nel Chianti Classico, na południe od Florencji. Rodzina Antinori produkuje wino w Toskanii od średniowiecza, ale zachwycająca winiarnia zaprojektowana przez architekta Marco Casamonti, z salą do degustacji szkła zawieszoną nad piwnicą, pochodzi z XXI wieku.

Więcej pomysłów, w tym wzmianki o ponownie otwieranych restauracjach i barach znajdziesz w mediach społecznościowych To Toskania – na Facebooku i Twitterze @ToTuscany oraz Instagram @to_tuscany.

To Toskania ma wiele fantastycznych willi w całym regionie.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów