Przejdź do głównej zawartości
Styl życiaWięcej pomysłów

Jak spakować się na wakacje w Toskanii

napisane przez: Sean Caulfield

Nie zepsuj sobie wakacji przez niechlujne pakowanie. Zwróć uwagę na kilka kulturowych obyczajów, dodaj trochę zdrowego rozsądku i wiedzy o spodziewanej pogodzie, a wszystko będzie dobrze. Oto kilka porad.

 

Śledź pogodę

Lata w Toskanii są suche i gorące, mogą się jednak zdarzyć gwałtowne burze i ulewy. Czerwiec i wrzesień to okres łagodniejszych temperatur i wciąż niewielkich opadów. Przydadzą się olejki do opalania, ale nie zaszkodzi wrzucić do waliki cienką kurtkę z kapturem.

 

Ubieraj się na cebulkę

Ubrania wykonane z naturalnych włókien pomogą Ci regulować temperaturę, najlepiej mieć 2-3 warstwy i dostosowywać się do warunków. Ale nowoczesne tkaniny, które odprowadzają pot będą dobrym wyborem, jeśli planujesz dłuższą wędrówkę lub uprawianie sportu.

 

Szanuj zwyczaje i miejsca kultu religijnego

Lekka kurtka, sweter lub szal na ramionach i spódnica zakrywająca kolana są zalecane w miejscach kultu religijnego. Niekiedy Włosi podchodzą do tego bardzo restrykcyjnie i można nie zostać wpuszczonym do środka. Z pomocą przychodzą wtedy uliczni handlarze, u których można kupić szal za kilka euro. Mężczyźni powinni unikać koszulek bez rękawów i krótkich spodenek.

 

Przestrzegaj regulaminów w miejscach kąpieli

Podobnie jak w innych krajach europejskich, włoskie publiczne baseny czasami mają regulacje dotyczące strojów kąpielowych. W niektórych pływacy muszą nosić czapkę, aby wejść do wody, a mężczyźni mogą być zobowiązani do noszenia kąpielówek zamiast szortów.

 

Strój na miasto i poza miastem

Jeśli oprócz miast planujesz zwiedzać toskańską prowincję i sporo chodzić,  upewnij się, że masz wygodne obuwie. Przyda się para spodni z długimi nogawkami oraz coś do narzucenia w chłodniejsze wieczory. Warto też zabrać lekki plecak, do którego zmieści się butelka wody.

 

Na plaży

Wybierasz się na wybrzeże? Wrzuć swoje sprzęty elektroniczne, portfel i kluczyki do suchego worka-  to świetny sposób, aby nie dostał się tam piasek i wilgoć. Na miejscu, dzięki plażowym sprzedawcom,  popularny jest sarong  – rodzaj spódnicy upiętej z jednego płata tkaniny.

 

To Toskania ma fantastyczny wybór willi w całym regionie

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Styl życia

Lub wybierz poniżej jeden z tematów