Przejdź do głównej zawartości
AktywnośćRodzina

Masz ochotę na partię golfa? W Toskanii są jedne z najlepszych pól golfowych w całej Italii

napisane przez: Grant Leggate

Zainteresowanie golfem we Włoszech ogromnie wzrosło w ostatnim czasie po tym, jak Francesco Molinari dał Włochom pierwsze zwycięstwo w turnieju światowej rangi wygrywając w lipcu 2018 roku British Open. Czy jest lepszy moment, aby dowiedzieć się, że w Toskanii znajdują się jedne z najlepszych pól golfowych w kraju? Poprosiliśmy eksperta od golfa współpracującego z To Tuscany, Granta Leggate, dyrektora generalnego Chestfield Golf Club i byłego sekretarza klubu golfowego Royal St George’s Golf Club, by wybrał swoje ulubione miejsca.

 

Royal Golf La Bagnaia

Położony na południe od Sieny Royal Golf La Bagnaia został zaprojektowany przez architekta Roberta Trenta Jonesa Jr, który przekształcił 130 hektarów ziemi w golfowe arcydzieło. Zaszczepił amerykański styl w surowy toskański krajobraz, chwytając pasję, ducha i piękno regionu. Golfiści muszą przebyć ten tor pomiędzy dobrze ustawionymi piaskowymi przeszkodami. Przy 13 dołkach znajdują się przeszkody wodne. W pobliżu jest trochę drzew, które służą jako ochrona przed wiatrem. Ten klub golfowy jest jeszcze w powijakach, ale już teraz widać, że może się stać jednym z najlepszych miejsc w całych Włoszech. Stylowy dom klubowy jest prowadzony przez wspaniały, pełen entuzjazmu zespół, a z terenów pola można podziewać widoki na wieże Sieny w oddali.

 

Golf Ugolino

Najstarsze pole golfowe w Toskanii, Golf Ugolino, powstało w 1934 roku. Oferuje oszałamiające widoki z każdego miejsca i mnóstwo wyzwań, z wąskimi fairwayami, trudnymi nawierzchniami i dołkami wtapiającymi się w krajobraz. Umiejętności i dokładność są niezbędne, ale nadal jest to przyjemne pole dla wszystkich, szczególnie w pierwszej dziewiątce, gdzie znajduje się 295-metrowy odcinek przy  czwartym uderzeniu przy trzecim dołku z trudnym podejściem przez zieleń wymagający dobrego uderzenia. Nawet jeśli jesteś na tyle sprawny, aby cieszyć się spacerem, zaleca się wynajęcie wózka, aby skrócić czas między zielenią a tee (miejsce startu na każdym kolejnym dołku) i podziwiać widoki podczas przejazdu. Pracownicy klubu są pomocni, uważni i zawsze służą informacjami.

 

Golf Punta Ala

Golf Punta Ala ma 18-dołkowe, par 72 pole, profesjonalny sklep, wypożyczalnię wózków, oraz bar i restaurację. Jednak najbardziej niezwykłym aspektem tego pola golfowego jest jego położenie nad brzegiem Morza Śródziemnego, z widokiem na Elbę, gdzie Napoleon został uwięziony na początku 1800 roku – jest to prawdopodobnie najpiękniejsze pole w Toskanii. Nie trzeba mieć wyrzutow sumienia, że spędza się czas na grze w golfa podczas wakacji, bo w tym samym czasie reszta rodziny może bawić się na plaży. Pole ma wąskie, otoczone drzewami tory, co sprawia, że ​​pozycja jest ważna. Zaleca się wynajęcie wózka, ponieważ ten pagórkowaty teren może okazać się trudny do pokonania.

 

Golf Montecatini Terme

Kolejne pole golfowe pełne naturalnego piękna można znaleźć w centralnej części Toskanii, na południowy zachód od Florencji. 18-dołkowe pole golfowe w Golf Montecatini Terme jest pagórkowate, ale ma dość szerokie i niezbyt długie tory. Jeziora, strumienie, drzewa i rowy łączą się, tworząc naturalne kontury tego dość odsłoniętego krajobrazu, gdzie wiatr stanowi kolejną przeszkodę. Zielenie są szybkie i falujące – ale jeśli chcesz, aby twoje umiejętności zostały przetestowane, jest to odpowiednie miejsce. Par-3 przy 18. dołku, rozgrywany przy szerokim na 150 metrów stawie, jest zachwycający i zniechęcający. Jest to schludny i kameralny klub z odpowiednimi udogodnieniami, rodzinną atmosferą i z przyjaznym personelem.

 

Le Pavoniere Golf & Country Club

To 18-dołkowe par-72 pole w pobliżu Florencji zostało zaprojektowane przez firmę Arnolda Palmera. W związku z tym Le Pavoniere Golf & Country Club ma typową amerykańską atmosferę, z dużymi polami zieleni, ogromnymi bunkrami (przeszkodami wypełnionymi piaskiem) i szerokimi torami. To, czego może brakować w estetyce, nadrabia przyjemnością i łatwością gry – na stosunkowo płaskim polu jest kilka przeszkód, które wymagają rozsądnego podejścia. Większość dołków znajduje się na trasie wytyczona drzewami, są dobrze rozmieszczone i można zastosować większe uderzenia, szczególnie gdy wieje wiatr. Najciekawsze dołki to 18., 6. I 5, gdzie przy par-3 potrzebna jest pewność siebie przy tee. W Le Pavoniere trzeba ryzykować, by wygrać, ale można to miejsce polecić mniej i bardziej doświadczonym golfistom. Klub mieści się w XIX-wiecznej willi, która została starannie odrestaurowana, aby zapewnić jasne i chłodne miejsce do odpoczynku po grze.

 

Poggio dei Medici Golf and Resort

To 18-dołkowe, par-73 pole w pobliżu Florencji jest miejscem idealnym – od bujnych i nieskazitelnych torów po spokojne tereny zielone i pagórkowate okolice. Nazwa klubu w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Wzgórze Medyceuszy”. Po dotarciu do 16. dołka, słysząc śpiew ptaków i dzwony Florencji w oddali pomyślisz, że gdyby Wszechmogący grał w golfa, to wybrałby to miejsce. Poggio dei Medici Golf & Resort zapewnia również możliwość dokładnego przetestowania swoich umiejętności. Dołek 18., jak to często bywa, jest cudowny, ale to 15. dołek jest moim ulubionym. Mając 332 metry, jest trudny i wymagający. Zieleń jest podzielona na dwie części, można więc wybrać swój sposób podejścia. Pole nie należy do najtrudniejszych. Wszystkie dołki są świetne do grania i gra może potrwać nieco dłużej, niż się początkowo wydaje, bo potrzeba dodatkowego czasu, aby rozkoszować się widokami i atmosferą. Dzięki fantastycznemu klubowi z XVI wieku pozostaje jednym z moich ulubionychmiejsc  na świecie.

 

Cosmopolitan Golf and Country Club

Woda jest ważnym elementem pola golfowego Cosmopolitan Golf and Country Club, położonego w pobliżu Pizy. Tu trzeba ryzykować, ale może to być bardzo opłacalne. Zachowano tu pierwotny kształt terenu. Na każdy dołek przypadają cztery tee, co umożliwia personelowi ustawienie różnych opcji i dobrego testu dla osób o zróżnicowanych umiejętnościach. Każdy z 18 dołków jest dobrze widoczny dzięki dobrym rozmiarom zieleni i fairway’ów, które są na ogół równe. Zielenie są wolne, a ucieczka z przeszkód jest niewymagająca. Piąty dołek wyróżnia się, gdyż wymaga dwukrotnego grania nad wodą, zanim osiągnie się zieleń. Jednak decydującym ujęciem rundy jest podejście do dziewiątej zieleni, ponownie nad wodą, co sprawia, że wybór kija jest kluczowy. To ładne pole z dobrym wyposażeniem, dobrze utrzymany. Gra się tu lekko i z przyjemnością, ale gdy wieje wiatr, nie jest już tak łatwo.

 

Inne warte odwiedzenia kluby to Casentino Golf Club obok Arezzo, Circolo Golf L’Abbadia obok Colle Val d’Elsa, Antognolla Golf Club obok Perugii i Golf Club Valdichiana obok Sieny.

 

To Toskania ma fantastyczny wybór willi w całym regionie

Grant Leggate gra w golfa od ponad 40 lat i jest zatrudniony w wielu klubach golfowych od 2008 roku, w tym w słynnym klubie golfowym Royal St Georges w Sandwich w hrabstwie Kent, który był gospodarzem mistrzostw The Open 14 razy. Grant jest handicaperem jednocyfrowym i grał w golfa w wielu krajach, w tym w USA, Włoszech, Francji, Wyspach Kanaryjskich, Niemczech, Austrii, Hiszpanii i Irlandii. Pracował przy wielu konkursach, w tym The Open w 2011 roku i ponownie w 2020 roku.

Zapytaj naszego Guru o Aktywność

Lub wybierz poniżej jeden z tematów