Przejdź do głównej zawartości
Imprezy i festiwaleRodzina

Niech stanie się światłość dla świętego patrona Pizy

napisane przez: Sean Caulfield

W Toskanii wiedzą, jak organizować imprezy – cały kalendarz wypełniony jest festiwalami i specjalnymi wydarzeniami. Jednym z bardziej niezwykłych jest Luminara, festiwal świateł, który odbywa się wiosną w Pizie.

 

16 czerwca po zachodzie słońca ponad 70 000 świec, lumini, jest zawieszanych na zabytkowych pałacach położonych wzdłuż rzeki Arno oraz umieszczanych w wodzie. Tłumy gromadzą się nad brzegiem rzeki, aby zobaczyć miasto w eterycznym blasku, a także obejrzeć kulminacyjne wydarzenie tego wieczoru – ogromny pokaz sztucznych ogni wystrzelanych ze starej cytadeli.

 

Ale o co w tym wszystkim chodzi? La Luminara odbywa się na cześć świętego Raineriusa – lub San Rainieri – patrona podróżujących i Pizy, miasta jego narodzin. Rainerius Scacceri urodził się w 1115 roku w zamożnej rodzinie. W młodości pracował jako podróżujący minstrel. Podczas swoich peregrynacji Rainerius spotkał świętego mężczyznę o imieniu Alberto, szlachcica z Korsyki, który zrezygnował z bogactwa, aby wstąpić do klasztoru Świętego Wita w Pizie i pracować z ubogimi.

 

Rainerius był pod tak dużym wrażeniem opowieści Alberto, że zdecydował się poświęcić swoje życie chrześcijaństwu. W 1146 wybrał się do Ziemi Świętej, gdzie pokutował i żył jako pustelnik i żebrak. Kiedy wrócił do Pizy w 1153 roku, szybko rozeszła się wieść o charyzmatycznym kaznodziei, który miał moc czynienia cudów i egzorcyzmów. Zmarł zaledwie siedem lat później, w 1160 r. i od razu uważany był za świętego. Jego ciało było niesione ulicami miasta, aby spocząć w Duomo.

 

Dzisiaj święto Luminari nie jest jedynym sposobem, w jaki Piza wspomina San Ranieriego. W Museo dell’Opera del Duomo można zobaczyć dwa powiązane z nim skarby: szatę pustelniczą, którą nosił oraz przepiękną średniowieczną bramę z brązu z 24 panelami przedstawiającymi historię z Nowego Testamentu, która kiedyś stała w katedrze

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Imprezy i festiwale

Lub wybierz poniżej jeden z tematów