Przejdź do głównej zawartości
Imprezy i festiwaleKulinariaWięcej pomysłów

Od kąpieli w winie do smakowania byczych jąder: 10 nieoczekiwanych przeżyć w Toskanii

napisane przez: Sean Caulfield

Toskania jest popularna ze względu na pełne zabytków miasta i miasteczka, malownicze wiejskie krajobrazy, światowej klasy dzieła sztuki i wyśmienite wina, ale region ten ma również drugą, mniej znaną stronę. Niezależnie od tego, czy wracasz do Toskanii, czy też jesteś tu pierwszy raz, o tych atrakcjach na pewno będziesz opowiadać znajomym po powrocie.

 

Zjedz kolację w więzieniu

Smakosze poszukujący naprawdę niezwykłego doświadczenia powinni zarezerwować stolik na jedną z kolacji Galeotta we wciąż funkcjonującym więzieniu Fortezza Medicea w Volterze, niedaleko Pizy. Tutaj więźniowie uczą się cennych umiejętności kulinarnych poprzez gotowanie i serwowanie obiadu dla płacących gości, pod kierunkiem słynnych szefów kuchni. Po przyjeździe goście przechodzą przez zimne stalowe bramy twierdzy i są prowadzeni do dużego pomieszczenia przypominającego loch, z wysoko sklepionym sufitem, wszystko pod czujnym nadzorem strażników. Ceny są przystępne, niestety je się przy pomocy plastikowych sztućców. Nawet proces rezerwacji jest dziwny; musisz złożyć wniosek o sprawdzenie twojej karalności na dwa miesiące przed datą kolacji.

 

Dowiedz się, jak zrobić lody z sera pleśniowego

Miasteczko Castellina jest obowiązkowym przystankiem na szlaku Chianti. Chociaż jest znane głównie jako centrum produkcji wina, jedną z jego dodatkowych atrakcji jest Gelateria di Castellina (+39 0577 741337), gdzie produkują jedne z najlepszych lodów we Włoszech. Właściciele Chiara i Simone są bardzo przywiązani do jakości wytwarzanych lodów, które są dostępne w 24 smakach. Dowiedz się więcej o procesie produkcji na jednej z lekcji, podczas której będzie można skosztować niezwykłych lodów, na przykład o smaku sera pleśniowego.

 

Spotkaj potwora

Uważaj na potwory w Bomarzo. Park Potworów – Il Parco dei Mostri – w pobliżu Viterbo jest zdominowany przez monstrualne rzeźby. Zostały zamówione przez Francesca Orsiniego, księcia Bormarzo, w XVI wieku, jako sposób radzenia sobie z żałobą po śmierci żony. Przedmioty obejmują wieloryba, skrzydlatego konia, giganta, smoka zaatakowanego przez lwy i żółwia z skrzydlatą kobietą na grzbiecie. Nic więc dziwnego, że wielki malarz surrealistyczny Salvador Dali był wielkim fanem ciekawej kolekcji Orsiniego.

 

Wykąp się w winie

Po gorących kąpielach starożytni Grecy i Rzymianie mieli w zwyczaju szorować ciała miąższem i winogronami, co było doskonałym sposobem na rozluźnienie i odmłodzenie skóry. I ty możesz tego doświadczyć w gabinecie Castellare de 'Noveschi (+39 0577 746010) w San Sano, w pobliżu Gaiole, gdzie na zmęczone ciała czekają aromatyczne kąpiele. Tutaj, w przytulnej piwnicy, wanna z hydromasażem dla dwojga wypełniona jest ciepłą wodą i winem, a wokół czuć aromat jagód, róż, fiołków i pomarańczy. Bardzo relaksujący sposób na spędzenie 45 minut.

 

Posmakuj byczych jąder

W Mercato Centrale we Florencji są stragany z chlebem, serem, salami, rybą, mięsem – wszystkim, z czego można chcieć przygotować autentyczny toskański posiłek. Są też jądrami byka – może to dobry pomysł na kolację – niespodziankę dla Twoich przyjaciół?

 

Zobacz kamiennego boga

W parku obok Willi Demidoff niedaleko Florencji znajduje się rzeźb, najbardziej niesamowitą a nich jest „Appennino”  pół-człowiek, pół-góra o wysokości ponad 10m. Ten kolos, stworzony pod koniec XVI w. przez rzeźbiarza Giambologna, kryje w sobie cudowny sekret – jego wnętrze zawiera kilka przestrzeni o różnych funkcjach. W lewej ręce znajduje się podziemny strumień, a w jego głowie jest miejsce na palenisko – po rozpaleniu ognia dym wydobywa się z jego nozdrzy.

 

Zrób sobie maseczkę błotną

Wybierz się do Bagni San Filippo w południowej Toskanii, są tam dzikie źródła termalne , dostępne przez całą dobę, przez cały rok. Kieruj się znakami na Fosso Bianco, u stóp wielkiej białej skały znajdziesz wodospady, strumienie, baseny i niecki pełne ciepłej wody – im wyżej, tym cieplejsza. Zgarnij w dłonie trochę błota i rozsmaruj po twarzy, stworzy się naturalna maseczka, po której skóra będzie gładsza.

 

Odwiedź miejsca pamięci po II Wojnie Światowej

Toskania jest dziś spokojnym miejscem, ale w 1944 r. była wypełniona rykiem i dymem bitewnym. Tu przebiegała Linia Gotów – wciąż można odnaleźć wiele niemieckich i alianckich bunkrów i stanowisk. Aby pamiętać, co działo się w tej okolicy, Gotica Toscana, grupa rekonstrukcyjna z Scarperii niedaleko Florencji, regularnie odtwarza kluczowe wydarzenia historyczne z drugiej wojny światowej.

 

Odwiedź Ogród Tarota

Ogród rzeźb inspirowanych kartami tarota jest z pewnością jedną z unikalnych atrakcji Toskanii. Il Giardino del Tarocchi w Grosseto to dzieło nieżyjącej już francuskiej artystki Niki de Saint Phalle, która rozpoczęła ten projekt pod koniec lat siedemdziesiątych. Jej ogród, inspirowany tajemnicami tarota, składa się z 22 monumentalnych figur, przez które można przejść i wielu niezwykłych rzeźb wykonanych z żelbetu pokrytych kolorową mozaiką luster i ceramiki.

 

Spróbuj dziczyzny z czekoladą

Czekolada równa się deser, ale nie we Włoszech. Włosi dodawali ją do pikantnych potraw od wieków, odkąd ziarna kakao przybyły po raz pierwszy z Nowego Świata. Delikatna ciemna czekolada ma wyjątkowe walory smakowe, cudowny smak i zdaniem wielu toskańskich szefów kuchni stanowi subtelne wykończenie potraw z dziczyzny – szukaj ich w menu lokalnych restauracji.

 

To Toskania ma fantastyczny wybór willi w całym regionie

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Imprezy i festiwale

Lub wybierz poniżej jeden z tematów