Przejdź do głównej zawartości
Galeria Uffizi jest domem bezcennej kolekcji włoskiej sztuki renesansowej. Zdjęcie: John Kellerman / Alamy
KulinariaWięcej pomysłów

Okiem znawcy – Muzeum Uffizi

napisane przez: Adrian Mourby

Dlaczego Uffizi powinno się znaleźć na mojej liście muzeów do odwiedzenia we Florencji?
Ma jedną z najlepszych kolekcji sztuki renesansowej na świecie, są tu eksponowane dzieła Michała Anioła, Leonard da Vinci i Botticellego z kolekcji rodu niezwykle zamożnego rodu Medyceuszy.

Ośmiokątna sala Tribuna sama w sobie jest pięknem. Zdjęcie: B O’Kane / Alamy

Która pora roku jest najlepsza na wizytę?
Jesień i zima. Zima (szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia) może być cudownie spokojna, w przeciwieństwie do lata, kiedy kolejki są bardzo długie, a korytarze pełne hałaśliwych uczniów podczas europejskich wakacji.
Ceny w sezonie letnim zaczynają się od 20 €, a w sezonie zimowym (1 listopada – 28 lutego) bilet normalny kosztuje 12 €.

Co koniecznie należy zobaczyć w Uffizi?
Trzeba zobaczyć arcydzieła Botticellego Wiosna i Narodziny Wenus, ale ciekawe są także dzieła o tematyce religijnej, 12 z nich jest w salach 10-14 na najwyższym piętrze. Podwójny portret księcia i księżnej Urbino (sala 8) autorstwa Piero della Francesca zachwyci swoją subtelnością, a Madonna Filippo Lippiego z dwoma bezczelnymi aniołami (także sala 8) wywoła uśmiech. W sali 35 prezentowana jest niedawno odnowiona Święta Rodzina Michała Anioła, olśniewająca kolorami. W sali 45 znajdują się obrazy mistrzów flamandzkich i niemieckich, m.in. Durera, Cranacha i Holbeina zebrane przez rodzinę Medici. Większość osób rozpoczyna zwiedzanie na drugim piętrze i kieruje się na dół. Na pierwszym piętrze nie można przegapić słynnej twarzy zdekapitowanej Meduzy autorstwa Caravaggia namalowanej na prawdziwej tarczy (sala 90), autoportretu Rembrandta i Wenecji Canaletta (prezentowane w różnych salach).

Krwawy krzyk Meduzy, jak to przedstawił Caravaggio. Zdjęcie: Azoor Photo / Alamy

Czy są jakieś ukryte skarby, które można łatwo przeoczyć?
Zawsze patrz na sufity. Jest tam wiele dzieł sztuki, zwanych soffitti (obrazy na suficie), które umykają uwadze wielu osób. Na drugim piętrze znajdziesz soffitti europejskich członków rodziny królewskiej, w tym Henryka VIII, Anny Boleyn i Marii Stuart. Jest też zabawna, XVI-wieczna statua Nereida jeżdżącego na koniu morskim, wykonana przez kogoś, kto najwyraźniej nie wiedział jak przedstawić coś hippokampa, pół-konia, pół-rybę. Położona na parterze Aula Magliabechiana, pomieszczenie przeznaczone na wystawy czasowe, przedstawia niezwykłe spojrzenie na twórczość wielkich artystów. Wstęp jest wliczony w bilet, więc warto zajrzeć przed opuszczeniem muzeum.

Czy potrzebuję przewodnika?
Zaletą przewodników jest to, że mogą doradzić, które pokoje omijać, abyś mógł dostać się do najważniejszych dzieł przed wszystkimi innymi. Aby zaoszczędzić pieniądze, kup online z wyprzedzeniem bardzo ciężki katalog (obecnie 29 €) i ustal, co chcesz zobaczyć – a następnie zaplanuj wycieczkę, korzystając z planu obiektu z tyłu.

Zachwycające freski na suficie w Galerii Uffizi. Zdjęcie: Shutterstock

Czy jest kawiarnia?
Tak, po sali 45 na drugim piętrze. Warto ją odwiedzić, ponieważ została zbudowana nad dachem Loggii dei Lanzi, dzięki czemu można podziwiać wspaniałe widoki na Palazzo della Signoria.

Czy mogę wejść za darmo?
Tak, w pierwszą niedzielę miesiąca, od października do marca, i przy innych specjalnych okazjach, które można sprawdzić na stronie galerii. Uffizi otwiera się o 8.15 rano, więc jeśli możesz, bądź tam wcześnie. Ale uwaga – w poniedziałki jest zamknięte. Możesz także zarezerwować bilet online, aby pominąć kolejki. Kosztuje 20,75 € zimą, 24 € latem.

To Toskania ma szereg willi w pobliżu Florencji.

Adrian Mourby jest pisarzem i dziennikarzem, który prowadzi włoskie tournee operowe. Otrzymał wiele nagród za swoją pracę w BBC. W 2007r. otrzymał , również nagrodę Pucciniego. Adrian zajmował się produkcją operową w Wielkiej Brytanii i Europie oraz pisał o większości głównych operach w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Szwajcarii, Austrii i Australii. Regularnie pisze o podróżach dla Sunday Times Travel Magazine. Jest autorem siedmiu książek, z których ostatnia to Rooms of One's Own i Rooms with a View (obie Icon Press 2018).

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów