Przejdź do głównej zawartości
Imprezy i festiwaleSztuka i kultura

Opery Pucciniego: przewodnik dla początkujących

napisane przez: Adrian Mourby

Giacomo Puccini powiedział kiedyś, że chciałby usłyszeć jedną ze swoich oper w miejscowości Torre del Lago, nad jeziorem obok swojego domu, gdzie napisał tak wiele z nich. Słowo stało się ciałem – obecnie odbywa się tam festiwal operowy na świeżym powietrzu (www.puccinifestival.it), podczas którego prawie wszystkie jego opery wykonywane są w ciągu siedmiu weekendów lipca i sierpnia. Usłyszysz Pucciniego wszędzie w Toskanii – w sklepach, restauracjach, muzeach – ale tylko w Torre del Lago jego opery brzmią z taką siłą.

 

La Bohème

Czterej wyrośnięci studenci żyją w biedzie w XIX-wiecznym Paryżu. Rodolfo, poeta zakochuje się w Mimi, ale nie może znieść faktu, że jest śmiertelnie chora na gruźlicę i rozdzielają się. Podczas ich występu w akcie III w scenie „Addio” publiczność zamiera. Marcello, malarz, ma romans z Musettą, ale oni też się rozchodzą, ponieważ Marcello jest szalenie zazdrosny. Musetta w ostatnich godzinach życia Mimi zabiera ją do Rodolfo, aby mogła umrzeć w jego ramionach.

 

Tosca

Idealistyczny malarz angażuje się w kontrrewolucję w Rzymie w czasach Napoleona. Problemem jest jego naiwna dziewczyna, Tosca, która jest prowokowana do zazdrości przez Scarpię, nikczemnego szefa policji. Scarpia proponuje Tosce, że uwolni jej chłopaka w zamian ze wspólnie spędzoną noc. Tosca godzi go nożem i ucieka, ale mimo misternego planu nie udaje jej się uratować ukochanego. Szczególnie piękna jest aria „Vissi d’arte” w II akcie, w której Tosca pyta, czy życie nie mogłoby być łatwiejsze.

 

Madame Butterfly

Amerykański porucznik marynarki wojennej stacjonujący w Nagasaki uwodzi miejscową dziewczynę organizując fikcyjne zaślubiny. Niestety ta kobieta, Butterfly, myśli, że to prawdziwe małżeństwo. Gdy marynarz Pinkerton, odchodzi, wychowuje ich syna jako Amerykanina i odprawia wszystkich zalotników. W akcie II marzy o tym, kiedy wróci (posłuchajcie słynnej arii „Un bel dì, vedremo”), ale kiedy on wraca ze swoją nową amerykańską żoną, zabierają jej dziecko. Butterfly odbiera sobie życie.

 

Il Trittico

Po skandalu, wskutek którego niemal wysłał żonę do więzienia, Puccini zagubił się na kilka lat. Jednym z jego eksperymentów w tym czasie był wieczór trzech jednoaktowych oper. Pierwsza była ponurą opowieścią o niewierności i morderstwie, druga płaczem o umierającej zakonnicy, a trzecia, Gianni Schicchi, była jedyną komedią stworzoną przez Puccinieg,. Ta średniowieczna historia rodzinnego sporu o to, kto powinien odziedziczyć bogactwa Schicchiego, zawiera porywającą arię „O mio Babbino Caro”.

 

Turandot

Ta nienawidząca mężczyzn chińska księżniczka byłaby świetną partią, ale żeby ją poślubić, musisz odpowiedzieć na trzy zagadki. Jeśli ich nie rozwiążesz, czeka cię śmierć. Książe Calaf ryzykuje wszystko dla Turandot i odgaduje wszystkie trzy, ale dla kaprysu oświadcza, że jeśli zgadnie jego imię, może go zabić. Podczas wielkiej arii Calafa „Nessun Dorma” Turandot jest poza sceną torturując ludzi, którzy mogą zdradzić jego imię.

 

Adrian Mourby pisze o operze i organizuje coroczne wycieczki na festiwal Pucciniego. W 2007 r. Włochy przyznały mu nagrodę Pucciniego za pracę promującą twórczość kompozytora.

Adrian Mourby jest pisarzem i dziennikarzem, który prowadzi włoskie tournee operowe. Otrzymał wiele nagród za swoją pracę w BBC. W 2007r. otrzymał , również nagrodę Pucciniego. Adrian zajmował się produkcją operową w Wielkiej Brytanii i Europie oraz pisał o większości głównych operach w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Szwajcarii, Austrii i Australii. Regularnie pisze o podróżach dla Sunday Times Travel Magazine. Jest autorem siedmiu książek, z których ostatnia to Rooms of One's Own i Rooms with a View (obie Icon Press 2018).

Zapytaj naszego Guru o Imprezy i festiwale

Lub wybierz poniżej jeden z tematów