Przejdź do głównej zawartości
Zamienione w kamień: Volpaia wygląda tradycyjnie, ale została przystosowana do nowoczesnego życia. Zdjęcie: Agriturismo Volpaia
Sztuka i kulturaWięcej pomysłów

Osiem toskańskich klejnotów do umieszczenia na mapie

napisane przez: Lisa Gerard-Sharp

Monticchiello. Zdjęcie: ImageBROKER / Alamy

 

1 Monticchiello

Otoczona murem wioska Monticchiello jest kontrapunktem do popularnej Pienzy, oglądanej z jej średniowiecznych murów obronnych. Ta ufortyfikowana osada, wzniesiona na szczycie wzgórza, jest dumna ze swojego pochodzenia chłopskiego. Każdego lata odbywają się nocne spektakle teatralne (Teatro Povero), pisane, reżyserowane i recytowane przez mieszkańców Monticchiello. Aby pokazać swoje wsparcie, prawdopodobnie będziesz chciał spróbować   kuchni chłopskiej, począwszy od zupy z ciecierzycy lub fasoli, po flaki i potrawy z królika. Osteria La Porta, przy Via del Piano, kusiła książąt i chłopów smakowitym, pysznym makaronem podawanym z serem owczym.

Radicofani. Zdjęcie: Guido Cozzi / 4Corners

 

2 Radicofani

Usytuowany na obrzeżach upiększonej Val d’Orcia , Radicofani pozostaje zachwycającą twierdzą, uwięzioną w średniowiecznej otchłani. Pisarz Charles Dickens nazwał tę skalistą bujną scenerię „tak wytworną, kamienną i dziką jak Kornwalia”. Radicofani, zachwycające miasteczko , po raz pierwszy rozkwitło jako bastion sieneński przeciwko władzy florenckiej i jako przystanek na trasie pielgrzymkowej Via Francigena do Rzymu. Ukoronowaniem miasteczka   jest zamek, wzniesiony na skalistej bazaltowej skale, znanej jako La Fortezza. Ta twierdza Medyceuszy mieści obecnie Muzeum Cassero z etruską i średniowieczną kolekcją.

Civitella w Val di Chiana. Zdjęcie: Alessandro Ciolini / Alamy

 

3 Civitella in Val di Chiana

Civitella w Val di Chiana, często odwiedzana jako miejsce na lunch między Chianti i Arezzo, jest warta poświecenia więcej czasu, niż pochłonięcie toskańskiego steku T-bone. Podobnie jak Arezzo, stolica prowincji, nie sprzedała swojej duszy turystyce. Oprócz targów kulinarnych ‘Slow Food’, , Civitella jest małomiasteczkową Toskanią. Ta ufortyfikowana wioska rozciąga się wzdłuż cyprysów i gajów oliwnych. Za średniowieczną bramą leżą sklepione uliczki i romański kościół, tworząc ponadczasową scenę zwieńczoną zrujnowanym zamkiem.

Lucignano. Zdjęcie: Zoonar / Alamy

 

4 Lucignano

Lucignano, leży na zachód od bardziej znanej Cortony. Oferuje kolejny smak Val di Chiana, słynącego z florenckich steków. To owalne miasto na wzgórzu, schowane w średniowiecznych murach, ma imponujący widok na Val di Chiana. Ulice zbiegają się w koncentryczne kręgi łączące się na centralnym placu, a budynki religijne i polityczne znajdują się na wysokim poziomie w samym sercu miasta. Uczta dla podniebienia bedzie T-Bone stek  w Il Goccino, na Via Matteotti, a dla kontrastu, rozważmy miejsce designerskich zakupów w Valdichiana Outlet Village w sąsiednim Foiano della Chiana.

Bolgheri. Zdjęcie: PqPictures / Alamy

 

5 Bolgheri

Uprawa winorośli Bolgheri jest synonimem wszechwładnych toskańskich win, które sprawiają, że ten odcinek Etruskiego wybrzeża jest tak wyjątkowy. Uroczy, choć malutki Bolgheri jest naprawdę kamieniem milowym na szlaku winnym Etruskiej Riviery. Bolgheri charakteryzuje się niskimi domami i najbardziej cenionymi winami Toskanii: Sassicaia, Ornellaia i Solaia określają przyszłość toskańskiego wina. Ornellaia to najbardziej znana posiadłość prowadzona przez znamienitą dynastię Frescobaldi, która od 700 lat zajmuje się produkcją wina.

6 Volpaia

Volpaia to ufortyfikowana wioska tuż przy Chiantigiana w Chianti. Urok tej malowniczej

średniowiecznej wioski pochodzi ze wspaniałych widoków, cenionych dwóch restauracji i winnicy Castello di Volpaia. Castello di Volpaia jest zamkiem i winnicą przeznaczoną do produkcji najsłynniejszego wina Toskanii. Produkcja wina odbywa się w zabytkowych budynkach i kościołach.

Piwnice są ukryte w kryptach i pod historycznym pałacem. Winnice i pola uprawne, Volpaia sa  praktycznie samowystarczalne, a robotnicy zamieszkują w murach wioski.

Monteriggioni. Zdjęcie: Shutterstock

 

7 Monteriggioni

Często nazywany „bramą do średniowiecza”, otoczony murem Monteriggioni jest kwintesencją średniowiecznego miasta, najeżonego fortyfikacjami. Ta teatralna osada na wzgórzu, otoczona wieżami, została zbudowana jako bastion przeciwko wrogom florenckim. Dziś jest to miejsce dla dolce far niente, słodkiej sztuki nic nierobienia. Monteriggioni Arme, sugestywne Muzeum Broni, wyczarowuje czasy rycerskie. Zwiedzanie tych murów daje prawdziwy sens tego, jak to było być średniowiecznym rycerzem. Nic dziwnego, że miasto zainspirowało popularną serię filmów i gier wideo Assassins Creed.

San Giovanni d’Asso. Zdjęcie: Danita Delimont / Alamy

 

8 San Giovanni d’Asso

San Giovanni d’Asso to malowniczo wioska położona na północ od Montalcino, która uważa się za miasto w stylu toskańskim. Znajduje się pośród pagórkowatych wzgórz pokrytych trawami i gajami oliwnymi. Średniowieczny styl stanowi grupa zamków zbudowanych w tym sennym zakątku prowincji Sieny. Pomimo dwóch romańskich kościołów, San Giovanni zachowuje średniowieczny nastrój urokiem  zamku z XVI wieku. Obecnie zamek służy do imprez kulturalnych i wystaw,  a także jest miejscem, w którym znajduje się Muzeum Trufli, pierwsze muzeum we Włoszech poświęcone smacznej bulwie.


To Toskania ma do zaoferowania wiele fantastycznych willi w całym regionie.

Lisa Gerard-Sharp jest wielokrotnie nagradzaną pisarką, redaktorką, fotografką i mówcą, która szczególnie interesuje się Włochami. Pisze dla The Daily Telegraph, The Guardian i National Geographic Traveler (UK), opracowuje włoskie przewodniki i przewodniki online dla National Geographic i Google. Lisa przemawia na pokazach i targach turystycznych i jest autorką ponad 30 przewodników, w tym kilku na Toskanii dla Insight Guides. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.lisagerardsharp.com.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów