Przejdź do głównej zawartości
Imprezy i festiwaleRodzina

Powrót do średniowiecza – trzy ciekawe festiwale

napisane przez: Sean Caulfield

Scoppio Del Carro

Kiedy Krzyżowcy podbili Jerozolimę w 1099 r., członek florenckiego rodu Pazzich jako pierwszy wzniósł chrześcijański sztandar nad miastem. W nagrodę otrzymał trzy fragmenty kamienia z Grobu Pańskiego. W każdą Wielkanoc kamienie te były używane do rozpalania ognia, aby symbolizować nowe życie, a mieszkańcy miasta odpalali swoje pochodnie, by płomień zabrać do swoich domów. Dziś Scoppio Del Carro (czyli eksplozja wozu) jest raczej niecodziennym podejściem do tradycji. W niedzielę wielkanocną duży, udekorowany wóz ciągnięty przez białe woły przejeżdża ulicami Florencji na plac katedralny. Tutaj zapalana jest rakieta w kształcie gołębia, która pędzi z katedry w stronę wozu, który po chwili eksploduje niczym wielki fajerwerk.

 

Giostra dell’Archidado

Mieszkańcy Cortony w drugą niedzielę czerwca spotkają się na święcie zwanym Giostra dell’Archidado upamiętniającym ślub władcy Cortony, Francesco Casali i jego narzeczonej, sieneńskiej szlachcianki, Antoni Salimbeni w 1397 r. Odbywają się wtedy zawody łucznicze i pokazy rzucania flag. Oprócz rywalizacji o w złotą strzałę, na ulicach miasta odbywa się wielka parada średniowiecznych postaci w strojach z epoki, rekonstrukcja ślubu i turniej rycerski.

 

Volterra AD 1398

Jeden z największych i najlepszych średniowiecznych festiwali we Włoszech odbywa się w Volterze w ostatnim tygodniu sierpnia. Uczestnicy cofają się w czasie do 1398 roku. Centrum miasta i tereny zamkowe stają się miejscem parad, bitew, biesiad, zabaw, w których uczestniczą rycerze, damy, błaznowi i minstrelami spacerujący po ulicach. Kowale i stolarze rozkładają swoje kramy wzdłuż uliczek Volterry, a za towary można zapłacić średniowieczną walutą.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Imprezy i festiwale

Lub wybierz poniżej jeden z tematów