Przejdź do głównej zawartości
Wspaniała willa Palazzo Rosadi, która została zbudowana w 1785 roku
Styl życiaWięcej pomysłów

Poznaj właściciela: Rosado Rosadi

napisane przez: Sarah Barrell

Rosado Rosadi jest właścicielem Palazzo Rosadi i Torre del Cielo, dwóch willi, które znajdują się na profolio To Toskania. Mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiad z właścicielem Rosado Rosadi, który ujawnia długi związek rodziny z regionem i opowiada o swoich pięknych posiadłościach.

„Moja rodzina jest w tej części Toskanii od 1182 roku. Byliśmy jedną z pierwszych rodzin w regionie, która produkowała tytoń do cygar Toscano. Uprawiamy również słoneczniki, kukurydzę, oliwę z oliwek i kasztany. Moi przodkowie zbudowali Palazzo Rosadi jako dom rodzinny w 1785 roku.

Palazzo Rosadi i nasza sąsiednia posiadłość, Torre del Cielo, znajdują się w Monterchi, wiosce w prowincji Arezzo, która słynie z fresku namalowanego przez Piero della Francesca, Madonna del Parto. Wille mieszczą się około pół godziny jazdy od Cortony w Valtiberinie. Niegdyś Torre del Cielo służyła jako wieża strażnicza. Położona jest w doskonałej lokalizacji na obrzeżach Toskanii i Umbrii, około godziny od Sieny i Florencji.

Piękny ogród w Palazzo Rosadi

Torre del Cielo – oznacza ‘podniebną wieżę’ – została zbudowana przez rodzinę Medici i pełniła funkcje średniowiecznej wieży strażniczej. W tym czasie Umbria była częścią królestwa papieża i pozostała taka do 1861 roku, kiedy została przejęta przez państwo włoskie. Podobnie jak wiele średniowiecznych wież Toskanii, Torre del Cielo zostało zbudowane, aby umożliwić Medyceuszom obserwowanie ich wrogów: armii papieskiej. W 1894 r., moja rodzina nabyła nieruchomość i przekształciła ją w swój dom.

Ostatni członek rodziny, który mieszkał w Palazzo Rosadi, zmarł w 1974 r., a majątek pozostał pusty do 1999 r. „Jeden z moich dobrych przyjaciół, Coleschi Bruno, agent nieruchomości, namówił mnie do wynajęcia Palazzo Rosadi . Willa została gruntownie wyremontowana. Zbudowaliśmy basen nową kuchnię i cztery sypialnie. Dzisiaj Palazzo Rosadi ma sześć sypialni, wszystkie posiadają przynależne łazienki.

Każdej zimy wykonujemy poważne prace nad obiema nieruchomościami. To ciągła pasja a nie jednorazowa praca. Takie samo podejście mam do moich gości. W ramach wynajęcia willi oferujemy wszelkiego rodzaju usługi: powitalny bufet, wycieczkę po dolinie, zwiedzanie takich atrakcji jak klasztor, w którym mieszkał św. Franciszek z Asyżu, oraz degustacja wina w lokalnej winnicy.

Kolacja al fresco, gdy zapadnie zmierzch w Palazzo Rosadi

Przed przystąpieniem do renowacji Palazzo Rosadi nie miałem absolutnie żadnego doświadczenia w odnawianiu lub wynajmowaniu willi. Otrzymałem bezcenną radę od Seana Caulfielda z To Toskania, który pomógł mi wyprzedzić oczekiwania gości: na przykład klimatyzacja w sierpniu jest obowiązkowa, podobnie jak basen. Pierwszy raz wynajęłam Palazzo Rosadi w 2000 roku dla angielskiej rodziny, którą bardzo mile wspominam.

Do początkowej renowacji Palazzo Rosadi, która zajęła dziewięć miesięcy, zgromadziłem 14-osobowy zespół, w tym architekta, budowniczych, stolarzy, hydraulików i elektryków. Wybrałem lokalnego architekta, Casacci Claudio, który od pokoleń współpracował z willami regionu i znał ich historię oraz sposób zachowania integralności tradycyjnych toskańskich stylów.
Ponieważ przywracanie wykonałem etapami, trudno jest oszacować koszt. Sam remont trzech łazienek w Palazzo Rosadi kosztował ostatnio 98 000 euro. Zarzadzanie całą posiadłością jest moją pasją. Wkładam wiele pracy i entuzjazmu w renowacje obiektów, często więcej niż jest to konieczne. Zawsze chcę używać najlepszych materiałów, kranów, płytek itp. Do tej pory wydałem łącznie 1,5 miliona euro na każdą nieruchomość.

Zafunduj sobie kąpiel w jacuzzi w Palazzo Rosadi

W 2005 roku, po tym, jak byłem świadkiem sukcesu Palazzo Rosadi, zacząłem pracować nad przekształceniem Torre del Cielo z wiejskiego domu w wynajmowaną nieruchomość. Chciałem dwie wille o różnych stylach. Palazzo Rosadi jest większy, wspanialszy, bardziej elegancki. To klasyczna toskańska willa (i ulubiona willa mojej żony). Torre del Cielo jest mniejsza, przytulniejsza, bardziej rustykalna (i ulubiona moich dwóch córek).

Jednym z kluczowych elementów, który chciałem wnieść do każdej nieruchomości, wraz z okazałym basenem, było posiadanie każdej sypialni z przynależną łazienką, lubię mieć taka alternatywę podczas gdy sam podróżuję.

Palazzo Rosadi jest ozdobiony mieszanką oryginalnych odrestaurowanych mebli należących do mojej rodziny – rzeźbione drewniane łóżka, ozdobne antyki – wraz z nowoczesną kuchnią i łazienkami. Torre del Cielo ma prostszy wiejski toskański styl. W obu posiadłościach chcieliśmy zachować jak najwięcej oryginalnych elementów tj. odkryte belki stropowe, terakotowe płytki podłogowe, dużo drewna z lokalnych drzew orzechowych, kamienne kominki i ręcznie malowane freski. Sypialnie mają własną kolorystykę, różne obrazy i dekoracyjne akcenty.

Torre del Cielo była pierwotnie starożytną wieżą strażnicą

Większość mebli kupiłem ad hoc w małych sklepach w Sansepolcro i okolicach, gdzie mieszkam, niedaleko miejsc, gdzie znajdują się wille. Kiedy znajdę coś, co lubię, kupuję to.

Niektóre elementy zostały pierwotnie wykonane dla willi. Chciałem zostawić niektóre z przedmiotów rodzinnych, aby stworzyć wrażenie rodzinnego domu, ponieważ jest to część historii tych willi. Oprócz łazienek, z których większość pochodziła od Devon & Devon.

Moim celem było nadanie prawdziwego toskańskiemu uroku; aby zachować kluczowe tradycyjne toskańskie detale z dodatkiem nowoczesnego włoskiego stylu. Nie chciałem supernowoczesnej nieruchomości, którą można by znaleźć w dowolnym miejscu na świecie.

Przytulne wnętrze Torre del Cielo

Podczas gdy wnętrza obu domów są piękne, tereny od dawna są dziełem miłości mojej rodziny od pokoleń. Ogrody Palazzo Rosadi zajmują prawie 1 hektar, do tego kolejne 25 hektarów. Torre del Cielo jest otoczone 11 hektarami ziemi, a ogród ma około pół hektara.

Nasz ogrodnik, Martino, wykonuje ogromną ilość sezonowego sadzenia, pracując od marca. Pomiędzy tymi dwiema nieruchomościami mamy około 25 drzew cytrynowych, które mają ćwierć wieku – przechowujemy je w stodole zimą. Jest też wiele uroczych starych drzew oliwnych. W ogrodach przez cały rok mamy rotacyjną gamę 220 rodzajów róż, a także nagietki, cynie, agapant i petunię. Jest to pracochłonna, ale piękna praca; zawsze coś kwitnie przez cały rok i jest kolorowo. Domy oferują również niesamowitą panoramę okolicy. Oba są ustawione powyżej małej wioski, około 400 metrów, w otoczeniu pofałdowanej wsi.

Zachwycający basen w Torre del Cielo, z którego rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki.

Na końcu doliny miasto Monterchi ma wszystkie usługi, jakich mogą potrzebować goście – restauracje, supermarkety, bary. Możesz tam przejść przez dolinę lub pożyczyć jeden z rowerów, które znajdują się we willi.

Otoczenie jest tak spokojne, że mamy gości, którzy po prostu chcą usiąść i cieszyć się relaksującą lokalizacją, czytając książki przez cały dzień. W ogóle się nie ruszają. W takim przypadku możemy zapewnić szefa kuchni na posiłki lub lekcje jak i również zrobić dla nich zakupy. Gościmy również wielu ludzi, którzy chcą spędzać każdy dzień na zwiedzaniu Toskanii i zabytków Umbrii. Ze względu na lokalizację willi, tuż przy granicy toskańsko-umbryjskiej, bardzo łatwo jest trafić do wszystkich słynnych miejsc”

Dowiedz się więcej o Torre del Cielo na https://www.to-toskania.pl/torredelcielo/ i Palazzo Rosadi na https://www.to-toskania.pl/palazzorosadi/

 

Sarah Barrell jest wielokrotnie nagradzaną redaktorką, podróżniczką, która szczególnie interesuje się Włochami. Redaktor naczelnym National Geographic Traveler (UK). Pisze regularne publikacje dla BBC Good Food, The Telegraph, The Independent, The Guardian i Lonely Planet. Jej książka Italy: From the Source była debiutem w udanej serii Lonely Planet. Znajdź ją na Twitterze @TravelBarrell.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów