Przejdź do głównej zawartości
Wspinaczka: maluchy mogą spalić energię w Parco Avventura
Aktywność

Rodzinne wakacje: co robić i gdzie się zatrzymać

napisane przez: Sarah Barrell

Włosi kochają dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o napełnianie dziecięcych brzuszków. Od tęczowego wyboru lodów po prosty kulinarny geniusz pizzy i makaronu, wszystko wykonane z miłością i smakiem.

Do najbardziej udanych letnich wakacji należą wakacje na plaży i chociaż Toskania słynie ze swojego pofałdowanego krajobrazu, lokalne wybrzeże to prawdziwe piękno. Toskania ma około 230 km, w tym chronione rezerwaty przyrody, tętniące życiem miasteczka rybackie i kilka świetnych kurortów.

Rozwinięte plaże wyposażone są w parasole, leżaki, kawiarnie, prysznice i toalety. Mogą być prawdziwym dobrodziejstwem dla rodzin z małymi dziećmi, chociaż będziesz musiał zapłacić za wygodę-potencjalnie drogo, ale jest mnóstwo dzikich miejsc, w których można zrobić piknik i pozwolić dzieciom biegać za darmo.

Na przykład Maremma ma chroniony rezerwat przyrody i jedne z najbardziej dziewiczych obszarów Toskanii. W tym Chiarone położone na jednym końcu jeziora Burano w chronionej oazie z jasnymi, spokojnymi płytkimi wodami, które są idealne dla dzieci do zabawy. W pobliżu Spiaggia di Punta Ala wspaniałe białe piaski Spiaggia delle Marze są wspierane przez zacienione sosnowe zatoki. (Jeśli odwiedzasz Chiarone, nie przegap barwnych rzeźb w stylu Gaudiego w Ogrodzie Tarota, zbudowanych przez francuską rzeźbiarkę Niki de Saint Phalle i jej męża, Jean Tinguelya
Zabawa jest gwarantowana w parkach wodnych, Acqua Village, która ma dwie lokalizacje na wybrzeżu Toskanii, w Follonica, niedaleko Grosseto i Cecina, niedaleko Livorno są pełne gigantycznych zjeżdżalni i basenów, w których młodsi i starsi będą się świetnie bawić.

W głębi lądu, na wzgórzach Toskanii, ujrzysz, trenujące międzynarodowe zespoły rowerowe — jazda na rowerze w Toskanii nie jest dla słabeuszy. Dla dzieci idealnie będzie nadawać się trasa na bardziej płaskim terenie Val di Chiana lub trasa przybrzeżna Sentiero della Bonifica, 60- kilometrowa, wolna od ruchu ścieżka między Arezzo i Chiusi. Dla większych emocji wybierz się do raftingu w Parku Narodowym Appennino Tosco-Emiliano lub do parku linowego Parco Avventura Il Gigante na obrzeżach Florencji.

Renesansowa potęga Florencji może znużyć rodziny próbujące zaliczyć wszystkie skarby Galerii Uffizi. Znacznie ciekawszą propozycję znajdziecie w Palazzo Vecchio. Tam odbywają się tętniące życiem wycieczki z historycznymi,przebranymi postaciami, można wspiąć się na dzwonnicę i zejść do krypty w Museo del Duomo, wziąć udział w warsztatach artystycznych w muzeum sztuki współczesnej Museo Novecento i zajęciach dla dzieci w Museo Stefano Bardini. Niedawno odnowione Museo degli Innocenti, dawniej sierociniec, pełne bezcennych prac takich jak Brunelleschi, Botticelli i Andrea della Robbia, zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach, z przewodnikami audio w języku angielskim, napisane przez autorów dziecięcych. W muzeum znajduje się wiele interaktywnych instalacji i warsztaty dla dzieci.

W tym roku obchodzimy 500-lecie śmierci Leonarda Da Vinci. Florencja jest doskonałym miejscem do poznania życia i twórczości artysty. W odległym mieście Vinci, w pobliżu jego miejsca urodzeniaMuseo Leonardiano Vinci wystawionych zostało około 300 szalonych modeli i latających maszyn stworzonych przez renesansowego geniusza.

W Toskanii nie chcesz przegapić żadnego wydarzenia, które obejmuje domowe jedzenie. Takim wydarzeniem jest sagre, które ma miejsce o tej porze roku w miastach i wioskach w całym regionie. Te festiwale kulinarne świętują specyficzne potrawy lub cenne produkty; spodziewaj się wszystkiego, od lipcowych sezonowych smażonych kwiatów cukinii w Piancastagnaio, po mini ośmiornicę moscardini w Talamone i zupę rybną cacciucco w Livorno. Rozstawione stragany z jedzeniem na ulicy i targi kulinarne są bardzo kuszące, a potrawom często towarzyszy wspaniałe toskańskie wino-kompletny pakiet, który można przewieźć z powrotem do willi, na idealny rodzinny obiad na świeżym powietrzu.

Sarah Barrell jest dziennikarką, podróżniczką i pisarką ze szczególnym zainteresowaniem we Włoszech. Jest redaktorem w National Geographic Traveler (Wielka Brytania) i pisze regularnie dla BBC Good Food, The Daily Telegraph, The Independent i The Guardian oraz książek dla Lonely Planet.

 

 

To Toskania ma fantastyczny wybór rodzinnych willi w całym regionie.

 

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów