Przejdź do głównej zawartości
Wspinaczka: maluchy mogą spalić energię w Parco Avventura
Aktywność

Rodzinne wakacje: co robić i gdzie się zatrzymać

napisane przez: Sarah Barrell

Włosi kochają dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o napełnianie dziecięcych brzuszków. Od tęczowego wyboru lodów po prosty kulinarny geniusz pizzy i makaronu, wszystko wykonane z miłością i smakiem.

Do najbardziej udanych letnich wakacji należą wakacje na plaży i chociaż Toskania słynie ze swojego pofałdowanego krajobrazu, lokalne wybrzeże to prawdziwe piękno. Toskania ma około 230 km, w tym chronione rezerwaty przyrody, tętniące życiem miasteczka rybackie i kilka świetnych kurortów.

Rozwinięte plaże wyposażone są w parasole, leżaki, kawiarnie, prysznice i toalety. Mogą być prawdziwym dobrodziejstwem dla rodzin z małymi dziećmi, chociaż będziesz musiał zapłacić za wygodę-potencjalnie drogo, ale jest mnóstwo dzikich miejsc, w których można zrobić piknik i pozwolić dzieciom biegać za darmo.

Na przykład Maremma ma chroniony rezerwat przyrody i jedne z najbardziej dziewiczych obszarów Toskanii. W tym Chiarone położone na jednym końcu jeziora Burano w chronionej oazie z jasnymi, spokojnymi płytkimi wodami, które są idealne dla dzieci do zabawy. W pobliżu Spiaggia di Punta Ala wspaniałe białe piaski Spiaggia delle Marze są wspierane przez zacienione sosnowe zatoki. (Jeśli odwiedzasz Chiarone, nie przegap barwnych rzeźb w stylu Gaudiego w Ogrodzie Tarota, zbudowanych przez francuską rzeźbiarkę Niki de Saint Phalle i jej męża, Jean Tinguelya
Zabawa jest gwarantowana w parkach wodnych, Acqua Village, która ma dwie lokalizacje na wybrzeżu Toskanii, w Follonica, niedaleko Grosseto i Cecina, niedaleko Livorno są pełne gigantycznych zjeżdżalni i basenów, w których młodsi i starsi będą się świetnie bawić.

W głębi lądu, na wzgórzach Toskanii, ujrzysz, trenujące międzynarodowe zespoły rowerowe — jazda na rowerze w Toskanii nie jest dla słabeuszy. Dla dzieci idealnie będzie nadawać się trasa na bardziej płaskim terenie Val di Chiana lub trasa przybrzeżna Sentiero della Bonifica, 60- kilometrowa, wolna od ruchu ścieżka między Arezzo i Chiusi. Dla większych emocji wybierz się do raftingu w Parku Narodowym Appennino Tosco-Emiliano lub do parku linowego Parco Avventura Il Gigante na obrzeżach Florencji.

Renesansowa potęga Florencji może znużyć rodziny próbujące zaliczyć wszystkie skarby Galerii Uffizi. Znacznie ciekawszą propozycję znajdziecie w Palazzo Vecchio. Tam odbywają się tętniące życiem wycieczki z historycznymi,przebranymi postaciami, można wspiąć się na dzwonnicę i zejść do krypty w Museo del Duomo, wziąć udział w warsztatach artystycznych w muzeum sztuki współczesnej Museo Novecento i zajęciach dla dzieci w Museo Stefano Bardini. Niedawno odnowione Museo degli Innocenti, dawniej sierociniec, pełne bezcennych prac takich jak Brunelleschi, Botticelli i Andrea della Robbia, zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach, z przewodnikami audio w języku angielskim, napisane przez autorów dziecięcych. W muzeum znajduje się wiele interaktywnych instalacji i warsztaty dla dzieci.

W tym roku obchodzimy 500-lecie śmierci Leonarda Da Vinci. Florencja jest doskonałym miejscem do poznania życia i twórczości artysty. W odległym mieście Vinci, w pobliżu jego miejsca urodzeniaMuseo Leonardiano Vinci wystawionych zostało około 300 szalonych modeli i latających maszyn stworzonych przez renesansowego geniusza.

W Toskanii nie chcesz przegapić żadnego wydarzenia, które obejmuje domowe jedzenie. Takim wydarzeniem jest sagre, które ma miejsce o tej porze roku w miastach i wioskach w całym regionie. Te festiwale kulinarne świętują specyficzne potrawy lub cenne produkty; spodziewaj się wszystkiego, od lipcowych sezonowych smażonych kwiatów cukinii w Piancastagnaio, po mini ośmiornicę moscardini w Talamone i zupę rybną cacciucco w Livorno. Rozstawione stragany z jedzeniem na ulicy i targi kulinarne są bardzo kuszące, a potrawom często towarzyszy wspaniałe toskańskie wino-kompletny pakiet, który można przewieźć z powrotem do willi, na idealny rodzinny obiad na świeżym powietrzu.

Sarah Barrell jest dziennikarką, podróżniczką i pisarką ze szczególnym zainteresowaniem we Włoszech. Jest redaktorem w National Geographic Traveler (Wielka Brytania) i pisze regularnie dla BBC Good Food, The Daily Telegraph, The Independent i The Guardian oraz książek dla Lonely Planet.

 

 

To Toskania ma fantastyczny wybór rodzinnych willi w całym regionie.

 

Sarah Barrell jest wielokrotnie nagradzaną redaktorką, podróżniczką, która szczególnie interesuje się Włochami. Redaktor naczelnym National Geographic Traveler (UK). Pisze regularne publikacje dla BBC Good Food, The Telegraph, The Independent, The Guardian i Lonely Planet. Jej książka Italy: From the Source była debiutem w udanej serii Lonely Planet. Znajdź ją na Twitterze @TravelBarrell.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów