Przejdź do głównej zawartości
NaturaSztuka i kultura

Spojrzenie w niebo: Toskania z góry

napisane przez: Sean Caulfield

Czasami, patrząc na znane Ci miejsca, dostrzegasz coś nowego spoglądając z innej perspektywy.  Tak jest w przypadku Belvedere: w Volo Sulla Toscana (Lecąc nad Toskanią), zbioru zdjęć lotniczych autorstwa florenckiego fotografa Guido Cozzi. Jego niezwykły album oddaje esencję Toskanii, ale proponuje inny sposób patrzenia. Rzuć okiem na kilka naszych ulubionych ujęć…

VERSILIA VIAREGGIO (u góry): Versilia jest tylko plażą, ale ma 36 km długości i ma ponad 500 stref do kąpieli opalania, z około 10.000 kolorowych parasoli otwierających się do nieba każdego dnia. Na początku XX wieku było to miejsce wypoczynku ówczesnych elit, stąd lokalna architektura w stylu secesyjnym, choć dziś niewiele robi się, aby promować to miejsce.

MAZZOLLA VOLTERRA (u dołu): w Toskanii jest prawie pół miliona owiec, najwięcej na pagórkowatych pastwiskach Crete Senesi w Val d’Orcia, wokół Volterry i na polach Maremmy. Rolnictwo w latach 50. i 60. XX wieku przechodziło kryzys, ale odżyło, częściowo ze względu na znaczną imigrację z Sardynii i nową świadomość wartości wysokiej jakości serów. Od ponad 20 lat specjalne konsorcjum chroni i promuje Pecorino Toscano, produkując ponad 1,3 miliona krążków sera każdego roku.

SANTUARIO DELLA VERNA (u góry): pradawny las bukowy pokrywający Monte Penna w Casentino zawsze dawał schronienie marzycielom i zbiegom, w tym złodziejom i bandytom, którzy się tu ukryli i postawili prostą świątynię ku czci bogini Laverny, która była ich obrońcą. Tutaj, w 1224 r., Św. Franciszek, największy z wszystkich marzycieli, otrzymał stygmaty i uczynił to dzikie i samotne miejsce miejscem pielgrzymek. Wapień z epoki miocenu, na którym spoczywa sanktuarium, ma takie same cechy geologiczne jak Monte Titano w Republice San Marino i Sasso Simone e Simoncello w Marche.

CASA ROSSA XIMENES CASTIGLIONE DELLA PESCAIA (na dole): Masywny budynek z czerwonej cegły stojący na jednym z kanałów odpływowych bagien Castiglione della Pescaia został zbudowany przez inżyniera Leonarda Ximenesa w 1765 roku w ramach szeroko zakrojonych prac rekultywacyjnych w Maremmie. W budynku znajdowały się wyciągarki i bramy wodne, które można było obsługiwać w celu oddzielenia słodkiej wody mokradeł od słonej wody morskiej, zapobiegając tworzeniu się mgieł i oparów, które według ówczesnych teorii naukowych były główną przyczyną malarii. Mokradła są wyjątkowym ekosystemem, domem dla wielu gatunków ptaków i 15 różnych gatunków storczyków.

TORRE MOZZA PIOMBINO (u góry po lewej): Ten ufortyfikowany budynek wychodzący w stronę morza został zbudowany w XVI wieku przez rodzinę Appiani, hrabiów Piombino, którzy przez stulecia władali wybrzeżem i archipelagiem Toskańskim. Wieża służyła do kontrolowania handlu górniczego z pobliskiej wyspy Elba. Niedaleko brzegu znajdują się pozostałości rzymskiej drogi, która kiedyś była częścią Via Aurelia. Zdjęcie powyżej po prawej pokazuje okolicę wokół Monteriggioni.

 

CRETE SENESI: Crete Senesi widziane z góry wiosną są zielone, latem mają kolor ochry,  jesienią i zimą są brązowe lub szare. Ale kolor, który nigdy się nie zmienia, to lokalna czerwona cegła budynków. Starożytną tradycję wyrobu cegieł kontynuowano za pomocą pieców rozrzuconych po całym regionie, które dostarczały budulec na potrzeby opactw Monte Oliveto Maggiore i Badia Ardenga oraz murów Buonconvento. Trawertyn i kamień wykończony w pobliskim Rapolano stanowią idealne uzupełnienie nieco monotonnego widoku ceglanych budynków, dodając przyjemnej wizualnej i strukturalnej złożoności miejskiemu krajobrazowi.

Belvedere: In Volo Sulla Toscana (Lecąc nad Toskanią) Guido Cozzi (Sime Books, 20 £). Książka jest dostępna na stronie www.simebooks.com, a zdjęcia na stronie www.simephoto.com.

To Tuscany ma wiele fantastycznych willi w całym regionie.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów