Przejdź do głównej zawartości
AktywnośćNatura

Te toskańskie plaże są jednymi z najczystszych w świecie

napisane przez: Sean Caulfield

Toskania po raz kolejny znalazła się w czołówce włoskich regionów z największą liczbą plaż posiadających certyfikat Blue Flag – niebieska flaga, wyprzedziła ją jedynie sąsiednia Liguria. Prestiżowe, globalne oznaczenie ekologiczne Blue Flag przyznawane jest przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) ogólnodostępnym plażom z czystą i bezpieczną wodą. Oto siedem naszych ulubionych miejsc spośród 19, które otrzymały to oznaczenie w 2018 roku.

 

Forte dei Marmi

Ten wspaniały kurort, położony u stóp Alp Apuańskich, zawdzięcza swoją nazwę marmurowi z Carrary przywiezionemu tutaj z kamieniołomów w górach (wzdłuż drogi zaprojektowanej przez Michała Anioła w XVI wieku). Do 1800 roku „fort z marmurów” był nadmorskim kurortem popularnym wśród wyższych sfer, a jego popularność nadal rosła, przyciągając wielkich twórców, w tym pisarza Tomasza Manna i rzeźbiarza Henry’ego Moore’a w XX wieku, a także bogatych przemysłowców, takich jak jako rodzina Agnelli, właścicieli Fiata. Do dziś pozostaje modnym miejscem, gdzie trzeba się pokazać.

 

Calambrone beach, Tuscany
COPYRIGHT Shutterstock

 

Tirrenia i Calambrone

Dyktator Benito Mussolini przekształcił dawne mokradła w nadmorskie kurorty, a w pobliżu stworzył ośrodek filmów propagandowych. Do dziś można podziwiać masywne kompleksy wypoczynkowe zaprojektowane w stylu monumentalnym, charakterystycznym dla okresu faszyzmu włoskiego, w których organizowane były letnie obozy dla dzieci. Mimo tych mrocznych korzeni, te nadmorskie miasteczka są chętnie odwiedzane przez Włochów, ze względu na czyste wody, które dają wytchnienie po gorących dniach spędzonych w pobliskich miastach Piza i Livorno. Calambrone jest szczególnie popularne wśród windsurferów.

 

Castiglioncello beach
CREDIT : Finn/Interstil

Castiglioncello

To ładne nadmorskie miasteczko, położone na południe od Pizy, od XIX wieku jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Toskanii. Po wycofaniu się malarzy z ruchu Macchiaioli, czasami nazywanych włoskimi impresjonistami, stało się słynne na całym świecie przez kultowy film Dino Risi z lat 60. XX wieku, Il Sorpasso i stało się letniskiem dla gwiazd takich jak Marcello Mastroianni. Mimo, że linia brzegowa składa się głównie zatoczek i skalistych klifów, otoczonych przez pachnące lasy sosnowe, są tu dwie piaszczyste plaże do wyboru – Quercetano Bay i Cove of Castiglioncello. Jeśli nie możesz znaleźć miejsca na piasku, odwiedź sąsiednie skałki, na których urządzono wyrównane miejsca do opalania z widokiem na morze.

 

Marina di Castagneto Carducci

Plaże Marina di Castagneto obecnie służą wypoczynkowi i zabawom, jednak w XVIII wieku były częścią linii obrony wybrzeża, wraz z zapleczem lasów sosnowych i fortu Castagneto Carducci, który wciąż góruje nad okolicą. Jest to wspaniałe miejsce do zabawy w morzu, ale warto się też wybrać do dużego parku rozrywki Il Cavallino Matto z kolejkami górskimi i wodnymi.

Deck chairs on the beach, Punta Ala, near Castiglione della Pescaia, Province of Grosseto, Tuscany, Italy
Credit: imageBROKER / Alamy Stock Photo


Marina di Punta Ala  

Ta modna miejscowość z wieloma eleganckimi willami jest znanym kurortem z imponującą mariną, wypełnioną wspaniałymi jachtami. Nie musisz mieć konta w szwajcarskim banku, żeby cieszyć się tutejszą plażą. To samo piękno: ze skalistymi klifami i złotymi piaskami, które rozpływają się w lśniących wodach. Jedynym problemem będzie wybór między zacienionym miejscem pod parasolem lub pod gałęziami sosny.

Principina A Mare

Nic dziwnego, że Principina A Mare jest gwiazdą na liście Niebieskiej Flagi. Na północy ten wąski pas piasku dociera do portu Marina di Grosseto. Na południu robi się coraz bardziej dziki i staje się częścią Parku Przyrody Maremma, gdzie styka się z bagnistą krainą wokół ptasiego raju – ujścia rzeki Ombrone. Miejsce jest idealny dla rodzin, szczególnie z małymi dziećmi, gdyż morze jest tu płytkie, a dno piaszczyste. Jest tu wiele darmowych, ogólnodostępnych plaż. Aby cieszyć się kąpielą bez wiatru i fal, przyjedź tu rankiem.

 

Beach „le Viste” with tourists on Mount Argentario. June 2017 Monte Argentario, Tuscany – Italy
COPYRIGHT Shutterstock

 

Port Ercole Le Viste

Luźno związana z lądem przez tomboli, dwie piaszczyste groble, góra Argentario jest właściwie wyspą. Mała plaża w Porto Ercole Le Viste jest miłym miejscem, będącym spokojniejszą alternatywą dla Santo Stefano po drugiej stronie półwyspu. Plaża jest żwirowa, a obok na skale są miejsca do opalania. Jest tu platforma do nurkowania i naturalny brodzik, w sam raz dla małych dzieci. Przejrzysta woda i dno morskie z fragmentami rafy są rajem dla miłośników pływania z maską i rurką.

 

To Toskania ma fantastyczny wybór willi w całym regionie.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Aktywność

Lub wybierz poniżej jeden z tematów