Przejdź do głównej zawartości
Imprezy i festiwaleRodzina

Trzy toskańskie festiwale kulinarne, których nie możesz przegapić

napisane przez: Sean Caulfield

Toskania to kulinarny i winiarski raj. Crostini, finocchiona (salami z koprem włoskim), bistecca alla Fiorentina, pecorino i ciasto z kasztanów – to tylko niektóre z kuszących lokalnych przysmaków, które czekają na Ciebie. No i oczywiście wina: słynne Chianti i Brunello di Montalcino, które świetnie komponują się z wołowiną i deserowe Vin Santo, które najlepiej smakuje z migdałowymi, kruchymi ciastkami cantucci. Wybierz się prosto do źródła tych skarbów Toskanii i odwiedź jeden z festiwali, nazywanych tu sagrami. Oto trzy propozycje.

 

Bravio delle Botte, Montepulciano

Bravio delle Botte to prawdziwy sprawdzian siły, który odbywa się w Montepulciano w ostatnią niedzielę sierpnia i polega na wtaczaniu beczek pod górę uliczkami miasta. Osiem drużyn, z których każda reprezentuje inną dzielnicę miasta, konkuruje ze sobą w tej rekonstrukcji XIV-wiecznej tradycji, tocząc drewniane beczki po stromych, brukowanych ulicach. To trudne zadanie; każda beczka waży około 80 kg i musi zostać wtoczona kilometr pod górę,  na linię mety. Zwycięzca wygrywa flagę z wizerunkiem patrona San Giovanni Decollato, a wszyscy są nagradzani uczestnictwem w święcie lokalnego jedzenia.

 

Targi trufli w San Miniato

Aromatyczne białe trufle mają swoje święto w ostatnie trzy weekendy listopada w średniowiecznym miasteczku San Miniato, pomiędzy Pizą a Florencją. Na miejscu można spróbować przysmaków przyrządzonych z ich wykorzystaniem oraz kupić odnalezione w okolicy okazy, ceny nie są jednak niskie.  Bardziej dostępne są oliwy, pasty i inne przetwory na bazie trufli.  Na miejscu można także kupić doskonałą oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, miód, sery pecorino, czekoladę, focaccię, marynaty, ciasta i inne produkty. W tym okresie restauracje w mieście serwują specjalne dania, takie jak choćby prosty makaron z oliwą truflową i świeżymi grzybami.

 

Fest 'all’Olio, Vitolini

Świeża oliwa z oliwek oraz wino znajdują się w centrum uwagi podczas Fest 'all’Olio odbywającego się w Vitolini w listopadzie. Obchody rozpoczną się od specjalnej kolacji tematycznej z wykorzystaniem lokalnych produktów, oliwy z sąsiednich gajów oliwnych i wina z okolicznych winnic. Następnego dnia w mieście wystawiane są stragany, prowadzone są degustacje, restauracje wprowadzają specjalne menu, można także się wybrać na wycieczki po gajach oliwnych i winnicach.

 

To Toskania ma fantastyczny wybór willi w całym regionie.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Rodzina

Lub wybierz poniżej jeden z tematów