Przejdź do głównej zawartości
Spacer blisko natury: piaski porośnięte lasem sosnowym zakrzywiają się jak okiem sięgnąć na Marina di Alberese, jednej z najdzikszych plaż Toskanii. Zdjęcie: Mauritius images / Alamy
AktywnośćNatura

Proszę o ciszę: ucieknij przed tłumami do toskańskich rezerwatów przyrody

napisane przez: Julia Buckley

Toskania to przede wszystkim krajobrazy. Być może z powodu tych słynnych widoków parki narodowe i rezerwaty przyrody są w Toskanii mniej popularne. Tutaj, na obszarach chronionych, znajdziesz wszystko, od dzikich plaż, przez zaciszne lasy aż po górskie pustkowia. Może czasy, gdy raczej stronimy od tłumów to dobra okazja, by poznać Toskanię od innej strony. Oto sześć wyjątkowych miejsc:

Park Regionalny Alp Apuańskich obfituje w bogactwa – stąd pochodził marmur, w którym rzeźbił Michał Anioł. Zdjęcie: Orlando Tomassini / Shutterstock

1 Park regionalny Alpy Apuańskie

Te groźnie wyglądające, postrzępione góry będące częścią najdzikszego parku w Toskanii, zawierają ukryte skarby: kamieniołomy marmuru, jaskinie i zaskakujące widoki na Morze Śródziemne. Ten zlokalizowany na północno-zachodniej granicy Toskanii obszar jest znany z marmuru – w tym miejscu Michał Anioł osobiście wybrał bryły, których użył do swoich rzeźb (jak mówił: widział w nich kształt czekający na uwolnienie ze skały) , a zbocza gór są wciąż olśniewająco białe. Inne zachwycające zabytki to Antro del Corchia, sieć głębokich tuneli górskich z licznymi stalaktytami i stalagmitami; ogród botaniczny Pellegrini-Ansaldi z pnączami i kwiatami zwisającymi ze zbocza góry; Marmitte dei Giganti, z ogromnymi, głębokimi dziurami w skale na Monte Sumbra, które wyglądają, jakby zostały wywiercone przez gigantów.

apuanegeopark.it

Podróżując przez dolinę Orcii warto zrobić przystanek w malowniczej Pienzie. Zdjęcie: Stefano Valeri / Shutterstock

2 Park artystyczny, przyrodniczy i kulturalny Val d’Orcia

Godzinę jazdy na południe od Sieny rozpościera się Val d’Orcia. To najsłynniejszy krajobraz Toskanii –  faliste wzgórza z żwirowymi drogami zygzakującymi w górę, eleganckie aleje cyprysowe na szczycie… To także obszar, gdzie można znaleźć wiele doskonale zachowanych renesansowych miast. Natura idealnie łączy się to z kulturą, piękno przyrody z dziełami człowieka. Trzeba zobaczyć Pienzę, zachwycającego miasteczka z kilkoma miejskimi pałacami w otoczeniu wąskich uliczek, zbudowanego jako XVI-wieczne „miasto idealne” dla papieża Piusa II. Warto także odwiedzić Montepulciano, z jego wielkim placem i podziemną, przypominającą katedrę piwnicą z winami. W dolinie Orcii wytyczono wiele pieszych szlaków turystycznych, idąc od miasteczka do miasteczka z przystankami w restauracjach i winiarniach można fantastycznie spędzić dzień. Kolejna atrakcja to ogólnodostępne źródła termalne, czasem zupełnie dzikie, pośród lasów, czasem blisko rzek, w których można się ochłodzić. Aby dowiedzieć się, jak ludzie oswoili ten obszar, wybierz się na wycieczkę do La Foce, wielkiej posiadłości pisarki Iris Origo. Spacerując po pięknie zaprojektowanych ogrodach, usłyszysz, jak miejscowa ludność przekształciła jałowy krajobraz w dzieło sztuki ogrodniczej, które teraz możemy podziwiać.

parcodellavaldorcia.com

Plażowicze często budują szałasy z konarów odnalezionych na plaży Marina di Alberese. Photo: Click Alps Srls/Alamy

3 Marina di Alberese, Park Narodowy Maremma

To obszar tak dziki i bliski natury, że ​​można spotkać lisy i inne leśne zwierzęta, które przebiegają beztrosko obok turystów. Tutaj w Parku Narodowym Maremma, na południowym wybrzeżu Toskanii, wygląd plaż odbiega od włoskich standardów – nie ma tu prywatnych, płatnych stref z kolorowymi parasolami, w zasięgu wzroku nie ma leżaka, nie ma baru z muzyką. Zamiast tego zaparkujesz w lesie sosnowym (od 27 czerwca do 31 sierpnia należy skorzystać z promu z wioski Alberese) i idąc pośród pachnących drzew dotrzesz na dziką plażę smaganą ciepłym wiatrem, z rozrzuconymi kawałkami drewna. Zatoczki, otulone falami morza Śródziemnego, zakrzywiają się aż po horyzont. Większość ludzi (i lisów) gromadzi się wokół głównego obszaru, ale możesz wybrać ustronne miejsce w pobliżu jednej ze średniowiecznych strażnicy na odległym, zalesionym wzgórzu. W lesie jest bar i łazienka.

parco-maremma.it

Skała Bismantova ze swoimi pionowymi ścianami dominuje w krajobrazie Parku Narodowego Appennino Tosco-Emiliano. Zdjęcie: D-Visions / Shutterstock

4 Park Narodowy Appennino Tosco-Emiliano

W tym rozległym parku górskim, rozciągającym się na granicy Toskanii i Emilii Romanii znajduje się najwyższy szczyt Toskanii, Monte Prado (2054 m). Na oczekujących zastrzyku adrenaliny czekają spływy górskimi rzekami, jazda na rowerze, wędrówki po wymagających szlakach i jazda na nartach w zimie. Ale to także miejsce do obserwowania dzikiej przyrody – dzików, orłów, wilków i jeleni i do poznawania niespiesznego rytmu górskiego życia w małych wioskach. Comano słynie z pokazu koni, Comano Cavalli, który zwykle odbywa się we wrześniu, a w Rocca Soraggio, wiosce przylegającej do zbocza góry, można podziwiać słynny średniowieczny krucyfiks, Volto Santo.

parcoappennino.it

Zajmujący 341 hektarów rezerwat przyrody Pietraporciana leży pomiędzy Val d’Orcia i Valdichiana. Zdjęcie: Emiliano Migliorucci / Pietraporciana

5 Rezerwat przyrody Pietraporciana

Jest to niewielki, ale uroczy rezerwat, którego główną częścią jest zaciszny las bukowy, niegdyś należącym do pisarki Iris Origo (patrz wyżej), zlokalizowany na grani oddzielającej Val d’Orcia i Val di Chiana. Można tu ukryć się w cieniu pokrytych mchem buków (rosną tu też jawor, dąb indyczy i grab) idąc wzdłuż ścieżek wydeptywanych przez ludzi od epoki brązu. Licznie występują tu dzięcioły i myszołowy, a także rzadkie rośliny, takie jak lilia martagon i krzew belladonna. O historii lokalnego ruchu oporu, o walkach partyzantów podczas II wojny światowej można się wiele dowiedzieć odwiedzając dom Pietraporciana). Wędrówki po tutejszym lesie to prawdziwa przyjemność dla osób szukających wytchnienia od nadmiaru zabytków i atrakcji wielkich miast.

pietraporciana.com

Powietrze pachnie śródziemnomorskimi ziołami na plażach parku Rimigliano. Zdjęcie: Werner Rebel / Shutterstock

6 Nadmorski park Rimigliano, Parki Val di Cornia

Na etruskim wybrzeżu Toskanii, w północnej części Maremmy, leży sześć parków Val di Cornia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: rezerwat przyrody, gęsty las oraz pozostałości archeologiczne, w tym etruski akropol z widokiem na Morze Śródziemne i średniowieczną wioskę górniczą. Ale to dzikie, przepiękne plaże zazwyczaj zatrzymują tu turystów na dłużej. Rimigliano, na północnym krańcu, to wydmowy, szeroki odcinek piasku, który wydaje się nie mieć końca z powietrzem pachnącym jałowcem, wiciokrzewem i mirtem, otoczony krzewami macchia mediterranea, które pokrywają piaszczyste grzbiety. Można stąd podziwiać Elbę na horyzoncie. Silne bryzy morskie utrzymują chłód, ale w razie potrzeby można szukać schronienia przed słońcem wśród dębów i sosen za wydmami i wsłuchiwać się w cykady.

parchivaldicornia.it

To Tuscany ma wiele fantastycznych willi w całym regionie.

Julia Buckley jest dziennikarką, podróżniczką i autorką ,która specjalizuje się w pisaniu o Włoszech. Pracowała jako redaktor ds. podróży w Independent, Evening Standard, Sunday Times, pisze o Włoszech dla takich czasopism jak: National Geographic Traveller, Condé Nast Traveller i The Times. Jej książka "Heal Me" jest wspomnieniem o chronicznym bólu i jak różne kultury na całym świecie traktują chroniczną chorobę. Śledźcie ją na Twitterze w @juliathelast.

Zapytaj naszego Guru

Lub wybierz poniżej jeden z tematów