Przejdź do głównej zawartości
AktywnośćNatura

Wróć na łono natury tych przepięknych parkach i rezerwatach

napisane przez: Sean Caulfield

Niezależnie od tego, gdzie się znajdziesz na toskańskiej prowincji, twoje oczy będą mogły nacieszyć się wspaniałymi widokami. Jednak ten krajobraz to nie tylko rzędy winnic i gajów oliwnych, lecz także dom dzika natura. Oto trzy z nasze ulubione parki i rezerwaty w pobliżu wybrzeża.

 

Park Narodowy Archipelagu Toskańskiego

Ten park narodowy zajmuje odcinek morza tyrreńskiego od Livorno na północy do granicy z Lacjum na południu, obejmując siedem głównych wysp u wybrzeży Toskanii, w tym Elbę, na którą został zesłany Napoleon. Każda z wysp archipelagu rzeźbiona falami przez tysiące lat ma swój odrębny kształt i charakter, od skalistego stożka Montecristo po płaskowyże Pianosa. Na florę i faunę miało wpływ nadmorskie położenie, ale także działalność człowieka, w szczególności działalność wydobywcza.

 

Park Maremma

Na południowy wschód od miasta Grosseto znajduje się jeden z najbardziej nieoczekiwanych krajobrazów Toskanii – dziewicze wybrzeże Maremma. Kiedyś były to malaryczne bagna, które zostały przejęte przez miejscowych kowbojów, zwanych butteri.  Do dziś wciąż wypasają tu bydło, choć jest to powoli ginący fach. Efektem jest dostęp do dzikiej przyrody, teraz dodatkowo chronionej przez prawo. Nie można pominąć pięknych plaż i nadmorskich lasów piniowych.

 

Val Di Cornia

W położonej niedaleko Livorno Val di Cornia są liczne stanowiska archeologiczne, piękna, dzika przyroda i wiele miejsc do wypoczynku. Jest to miejsce o długiej i bogatej historii – zamieszkiwały tu plemienia etruskie, których grobowce można zobaczyć w w parku archeologicznym Baratti i Populonia. Po Etruskach przybyli tu Rzymianie, śladem ich obecności jest układ urbanistyczny najstarszych tutejszych miejscowości. Można także po prostu cieszyć się pięknem natury – rzeka Cornia wije się przez żyzne równiny otoczone gajami oliwnymi i lasami dębowymi, które zamieszkują dziki.

 

To Toskania ma spory wybór nadmorskich willi.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Aktywność

Lub wybierz poniżej jeden z tematów