Przejdź do głównej zawartości
AktywnośćUmysł i ciało

Załóż wygodne buty i ruszaj na szlak w Toskanii

napisane przez: Sean Caulfield

Urlop w Toskanii nie musi polegać wyłącznie na wylegiwaniu się przy basenie. Zabierz wygodne buty do chodzenia, znajdź dobra mapę, nakrycie głowy, zapas wody i wybierz się na jedną z tras. Gwarantujemy, czeka się piękna przygoda.

 

Via Francigena

Via Francigena to dawny szlak pielgrzymkowy prowadzący do Rzymu, który był także wykorzystywany przez kupców. Dzisiaj to miejscowa atrakcja turystyczna lub wyzwanie dla piechurów, którzy przemierzają cały dystans. Jest oznakowany, opisany i podzielony na odcinki do pokonania w jeden dzień. Po drodze, oprócz cudownych krajobrazów, można zobaczyć dawne opactwa, kościoły czy malownicze miasteczka. Via Francigena rozpoczyna się w angielskim katedralnym mieście Canterbury, a po drodze do Rzymu przechodzi przez Francję i Szwajcarię, obejmując ponad 2000 kilometrów tras. We Włoszech trasa przecina Toskanię, więc możesz wybrać dla siebie jeden z odcinków. Polecane trasy w okolicy to z Camaiore do Lukki (około 24 km z lasami i widokami na morze) oraz na południe i na północ od Sieny (po około 20 km). Kup mapę lub pobierz ślad GPS na stronie percorsiditerre.it lub pobierz aplikację tutaj.

 

Vie Cave

Etruskowie wykopali tę ciekawą sieć dróg w gołej skale, tworząc ściany osiągające wysokość 20 metrów, które niekiedy nakrywano dachami z gałęzi. Niektórzy twierdzą, że Vie Cave, które łączą Sovanę, Sorano i Pitigliano w regionie Grosseto, były świętymi drogami, inni wierzą, że są po prostu dobrze bronionymi liniami komunikacyjnymi. Dziś trasy te stanowią unikalne miejsce na wędrówki w rzadkim mikroklimacie, pośród mchów, porostów i paproci. Zabierz solidne, nieprzemakalne buty, po drodze zdarzają się strumienie. Po drodze znajdziesz punkty informacyjne opowiadające o kulturze etruskiej, a także o samych szlakach. Mapę Vie Cave możesz pobrać tutaj.

 

To Toskania ma fantastyczny wybór willi z prywatnymi basenami, które będą wymarzonym miejscem do ochłody po długim dniu marszu.

Ponad 20 lat temu przeprowadziłem się do Toskanii z moją żoną Włoszką i założyłem tu firmę wynajmującą wille. Rozpoczęliśmy od wynajmu kilkunastu domów w Chianti i z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując osobistą znajomość okolicy oferowaliśmy naszym gościom szyte na miarę wakacje. Do dziś tak działamy, a do wyboru jest już ponad 600 wspaniałych willi.

Zapytaj naszego Guru o Aktywność

Lub wybierz poniżej jeden z tematów