Przejdź do głównej zawartości
Impreza na basenie: niezwykły krater wulkanu Saturnia jest jednym z największych parków termalnych w Europie. Zdjęcie: imageBROKER / Alamy
NaturaStyl życia

Zrelaksuj się w kojących wodach toskańskich uzdrowisk termalnych

napisane przez: Julia Buckley

Sztuka, architektura i … gorące źródła. Toskania jest znana na całym świecie z dwóch pierwszych, ale niewiele osób spoza Włoch wie dużo o tych ostatnich. Zimna kąpiel na świeżym powietrzu w bogatych w minerały wodach jest jednym z najlepszych sposobów na podziwianie słynnego krajobrazu Toskanii. Gorące źródła tryskają spod ziemi, ale ich skład chemiczny i działanie zdrowotne są bardzo różne.

Większość źródeł znajduje się w pobliżu Monte Amiata, ogromnego, uśpionego wulkanu w południowej Toskanii, który oddziela regiony Maremma i Sieny. Wulkan stanowi idealne tło dla Val d’Orcia i jest nieaktywny od około 200 000 lat, ale nadal bulgocze pod powierzchnią gorącymi źródłami, które tryskają po jego pogórzach.

Gorące źródła są sposobem na życie Włochów-mogą korzystać z zabiegów termalnych w ramach krajowej służby zdrowia. Właściwości zdrowotne różnią się w zależności od źródła. Wody termalne zapewniają relaksujący sposób korzystania z naturalnego środowiska.

Chianciano Terme ma wspaniałe spa, Terme Sensoriali
The pools – over 500 meters squared of tubs – are all connected and filled with water from the Sillene spring. They are located in via della Foresta, behind the Sillene structure which is accessed from Piazza Marconi. Animated by water jets and hydromassage, they are equipped with parasols and sunbeds.

Chianciano Terme

Chianciano, znajduje się w pobliżu Val d’Orcia, jest prawdopodobnie najbardziej znanym z toskańskich uzdrowisk, co jest zasługą Federico Felliniego, który kręcił tu swój film 8 ½. Gorące źródła były ukochane przez Rzymian-poeta Horacy został wysłany tutaj przez swojego lekarza a przed nimi Etruskowie. Oczywiście, 2000 lat rozwoju oznacza, że nie są one dostępne dla turystów za darmo (chociaż wędrowanie przez sosnowy park Acqua Santa i picie wody z kranu nic nie kosztuje).

Nadal istnieje istotny element medyczny dla źródeł Chianciano, ale dziś Chianciano jest dużym miejscem wellness, z doskonałym spa i centrum termalnym Terme Sensoriali. Goście mogą zaplanować swój własny plan podróży wybierając spośród 20 zabiegów, w tym kąpiele terapeutyczne, ścieżkę Kneippa (zabieg polegający na spacerze w zmiennej temperaturze wody. Całe ciało lub tylko nogi naprzemiennie poddawane są działaniu ciepłej i zimnej wody). Kąpiel błotna, krater lodowy, prysznice multisensoryczne, wewnętrzny pokój ciszy lub basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą. W Termach Sensoriali wstęp od 38 € / 33 £.

Bagni San Filippo

Głęboko wśród zieleni, niedaleko miejscowości Bagni San Filippo, baseny Fosso Bianco są prawdopodobnie najbardziej spektakularnymi toskańskimi źródłami termalnymi. Pięć minut spacerem od wioski, przez zalesioną dolinę, dochodzimy do czegoś, co wygląda jak ogromny statyczny wodospad. W rzeczywistości falująca biała skała to nagromadzenie wapnia z wód termalnych, które płyną nad nim i do basenu poniżej. W skład wód wchodzą głównie związki wapnia i siarki stąd ten charakterystyczny aromat. Kąpiele zaleca się przy chorobach dróg oddechowych i bólach stawów. Najpiękniejsza formacja skalna to tak zwana Balena Bianca (biały wieloryb), położona przy strumieniu Fosso Bianco, płynącym przez las w dół od wioski Bagni San Filippo.

Znaki zakaz kąpieli (ze względów bezpieczeństwa i higieny), są ignorowane przez większość odwiedzających. Tuż obok Fosso Bianco znajduje się hotel i spa, Terme San Filippo, w którym można skorzystać z termalnego odkrytego basenu, z widokiem na krajobraz, i zabiegi odnowy biologicznej w ofercie, wykorzystywane są wody siarkowe i kąpiele błotne.

Baseny Fosso Bianco wyglądają jak ogromny statyczny wodospad. Zdjęcie: Stephen Hughes / Alamy

Saturnia

Znajduje się za Monte Amiata, w regionie Maremma. Idealne położenie Saturni zapewniło przetrwanie tego niezwykłego krateru wulkanicznego. Tutaj, w naturalnym basenie z gliniastym dnem, woda wypływa z prędkością 500 litrów na sekundę przy stałej temperaturze 37 ° C. Sam krater, który został sprytnie ogrodzony i przekształcony w basen termalny, jest otwarty tylko dla gości ośrodka Terme di Saturnia. W ośrodku znajduje się ‘’park termalny’’ jeden z największych w Europie-z szeregiem połączonych basenów, wanien z hydromasażem, pryszniców i jacuzzi. Wejście 23 € / 20,50 £.

Z parku woda płynie w dół przez kilometr, zanim trafi do najsłynniejszego miejsca, Cascate del Mulino-ciąg widocznych wodospadów, gdzie woda termalna wpada na pokłady wapnia, gromadząc się w czymś, co wydaje się być naturalnymi wannami ciągnąc się dalej, do innego zestawu wodospadów. Korzystanie z Cascate jest nie tylko darmowe, ale także łatwo do niego dojechać. Pamiętaj, aby odwiedzić termy w środku tygodnia, ponieważ, w weekendy jest bardzo tłoczno.

Petriolo

Pół godziny jazdy na południe od Sieny, w drodze do Maremma, znajduje się Petriolo, gdzie woda o temperaturze 43 ° C wypełnia obszar wielkości basenu obok rzeki Farma. Przez stulecia Petriolo było popularne wśród szlachty, w tym rodziny Medici, a później nawet papieskiego dworu. Wody w Petriolo są bogate w siarkę, co przynosi ulgę przy bólu stawów. Kąpielisko jest w zasięgu ręki dla spędzających wakacje w pobliskim Grosseto lub Sienie. Obok naturalnych niecek wciąż widać tu ruiny starożytnej rzymskiej łaźni.

Uwaga: woda z minerałami jest pompowana przez plastikowe rury. Choć termy nie są zbyt estetyczne jak pozostałe źródła termalne, Petriolo jest pełen historii i wciąż otoczone ruinami starego renesansowego spa.

Montecatini Terme

Montecatini Terme, mieści się w pobliżu Pistoii między Florencją a Lukką.

To eleganckie uzdrowisko posiada architekturę sięgającą XVIII wieku, wiele wspaniałych parków krajobrazowych i zamków. Montecatini Terme oferuje odprężenie podczas zwiedzania toskańskich krajobrazów, winnic i zabytków, a także zapewnia zasłużony relaks w luksusowej atmosferze. Spa Terme Tettuccio to wspaniały kompleks secesyjny, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych, jeśli nie najbardziej sfotografowanym spa termalnym w Montecatini. Charakteryzuje się imponującym ogrodem z cedrami libańskimi, palmami, sekwojami, akacjami, laurami, wisteriami, sosnami, lipami i ozdobionymi kolumnadami, trybunami, źródłami, fontannami. Na uwagę zasługują kolorowe szklane panele, które oświetlają frontowe wejście i basen z brązu.

Terme Excelsior i Terme Tamerici to dwa pozostałe ośrodki oferujące takie zabiegi jak masaż Lomi Lomi, rearanżacja czakry i program ajurwedyjski (najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii).

Julia Buckley jest dziennikarką i pisarką specjalizującą się pisaniem o Włoszech juliabuckley.me.uk

To Toskania posiada wiele fantastycznych willi w regionie Sieny, Grosseto i Pistoii.

Julia Buckley jest dziennikarką, podróżniczką i autorką ,która specjalizuje się w pisaniu o Włoszech. Pracowała jako redaktor ds. podróży w Independent, Evening Standard, Sunday Times, pisze o Włoszech dla takich czasopism jak: National Geographic Traveller, Condé Nast Traveller i The Times. Jej książka "Heal Me" jest wspomnieniem o chronicznym bólu i jak różne kultury na całym świecie traktują chroniczną chorobę. Śledźcie ją na Twitterze w @juliathelast.

Zapytaj naszego Guru o Natura

Lub wybierz poniżej jeden z tematów